زمین بسکتبال

زمین بسکتبال
زمین بسکتبال طول ۲۸ متر) و عرض (۱۵ متر) می‌باشد حلقه بسکتبال ارتفاع ۱۰ فوت (۳ متر و ۵ سانت) از سطح زمین نصب می‌شود خط ۳ امتیازی هم ۷متر با سبد فاصله دارد و خط پرتاب آزاد نیز در فاصله ۴٫۵ متر از حلقه بسکتبال قرار دارد پهنای محوطه مستطیلی شکل (محوطه ۳ ثانیه) نیز ۳٫۵ متر نیز می‌باشد.
: 12

ورزش بسکتبال یکی از ورزش های با تاریخچه قدیمی به حساب می آید.این بازی از دو تیم پنج نفره تشکیل شده است، دو تیم ورزشی در برابر یکدیگر قرار می گیرند. هر کدام از تیم ها  باید در مدت زمان تعیین شده با پرتاب توپ به درون سبد امتیاز لازم را کسب نمایند. در ادامه با ما همراه باشید.

تاریخچه بسکتبال

بسکتبال در سال 1891 توسط معلم ورزشگاه کانادایی-آمریکایی جیمز نیسمیت در اسپرینگفیلد، ماساچوست، ایالات متحده اختراع شد .این ورزش خیلی زود به یکی از محبوب ترین و پربازدیدترین ورزش های جهان تبدیل شد. اتحادیه ملی بسکتبال (NBA) مهم ترین لیگ حرفه ای در جهان از نظر محبوبیت، حقوق، استعداد و سطح رقابت است. خارج از آمریکای شمالی، باشگاه‌های برتر از لیگ‌های ملی به مسابقات قهرمانی قاره‌ای مانند یورولیگ و لیگ قهرمانان بسکتبال آمریکا واجد شرایط می‌شوند. جام جهانی فیبا و مسابقات بسکتبال المپیک مردان رویدادهای بین المللی مهم این ورزش هستند و تیم های ملی برتر از سراسر جهان را جذب می کنند. هر قاره میزبان مسابقات منطقه ای تیم های ملی مانند بسکت یورو و فیبا آمریکاپ است.


تاریخچه بسکتبال

زمان مسابقه بسکتبال

بسکتبال می تواند در چهار راند زمانی ۱۰ دقیقه‌ (مسابقات بین‌المللی) یا ۱۲ دقیقه‌ (لیگ NBA) انجام می‌شود. زمان استراحت بین راند اول و دوم و همچنین میان راند سوم و چهارم ۲ دقیقه و بین دوم و سوم (بین دو نیمه) ۱۰ دقیقه می باشد. بعد از استراحت بین دو نیمه زمین دو تیم عوض می‌شود .تایم اضافه در ورزش بسکتبال ۵ دقیقه است.  جالب است بدانید، به زمین حریف، زمین حمله و به زمین خودی زمین دفاع گفته می‌شود. زمان های ذکر شده زمان هایی هستند که توپ در حرکت است. وقتی که خطایی رخ می دهد یا موقع پرتاب آزاد زمان متوقف می‌شود. به همین خاطر زمان انجام یک بازی کامل، قطعا بیشتر از حاصل جمع زمان‌های بالا است. این زمان به صورت معمول تقریبا دو ساعت طول می‌کشد.


زمان بازی بسکتبال

مشخصات زمین بسکتبال

زمین بسکتبال نیز مانند هر ورزش دیگری دارای استاندارد های خاصی است. که توسط فدراسیون بین المللی بسکتبال یا همان Fiba وضع شده است و در سالن بسکتبال استاندارد انجام میشود. در منشور فدراسیون بین المللی این ورزش، تمامی استاندارد ها و امکانات مربوط به این بازی و همچنین ورزشکاران ذکر شده است.

برخی از مشخصات سالن بسکتبال، به این صورت می باشد :

  • اندازه زمین بسکتبال به صورت یک مستطیل با طول 28 متر و عرض 15 متر است.
  • ارتفاع سقف (برای سالن بسکتبال دارای سقف ) باید دست کم 7 متر باشد.
  • ناحیه بازی با خط های طولی و عرضی مشخص شده اند.
  • فضای آزاد اطراف زمین بسکتبال باید حداقل 2 متر باشد.
  • تمامی خطوط زمین با عرض 5 سانتی متر هستند و باید به راحتی قابل تشخیص باشند.

مشخصات زمین بسکتبال

کفپوش سالن بسکتبال

یکی از موارد مهم برای برگزاری مسابقه بسکتبال موفق و استاندارد، کفپوش مناسب است. کوچکترین اختلاف سطح و یا زائده اضافی در کفپوش سالن مسابقه می تواند بر جهت توپ و کیفیت مسابقه تاثیر منفی بگذارد. همچنین پوشش کف سالن بسکتبال باید استحکام و کیفیت کافی را داشته باشد تا در طول زمان و در اثر ضریات توپ بسکتبال، کفپوش سالن، دچار تغییر شکل و فرسودگی نشود. با توجه به اهمیت این موضوع در ادامه متن به چند مورد مناسب برای استفاده به عنوان کفپوش سالن بسکتبال، اشاره می کنیم.


کفپوش سالن بسکتبال

جنس کفپوش سالن بسکتبال

جالب است بدانید اولین ورزشی که در سالن ورزشی انجام شد، روی کفپوش سالن از جنس چوب افرا بود. این موضوع باعث شد تا برخلاف پیشرفت تکنولوژی در این حوزه و ساخت پوشش های صنعتی، همچنان از چوب های سخت، به عنوان یک پوشش مناسب برای تجهیز سالن های بسکتبال استفاده شود. مواردی که می توانند به عنوان کفپوش چوبی زمین بسکتبال استفاده شوند، به صورت زیر هستند:

  • چوب افرا: چوب درخت افرا (maple) بافت متراکم و بسیار محکمی دارد. این ویژگی باعث شده است تا این متریال برای استفاده به عنوان کفپوش سالن بسکتبال مناسب باشد.
  • کفپوش صنعتی: با پیشرفت تکنولوژی و تولید مواد مصنوعی مختلف، کفپوش های لاستیکی تولید شده اند. این کفپوش ها بیشتر از جنس پلی پروپلین (pp) هستند که با استفاده از آن ها می توان سالن بسکتبال را به خوبی تجهیز کرد.
  • پوشش های سبز: برای صرفه جویی در منابع طبیعی، کفپوش های سبز پا به عرصه گزاشته اند .که این کفپوش ها دوست دار محیط زیست هستند. به این صورت که مواد اولیه این پوشش ها از بازیافت چوب های استفاده شده به دست می آیند .بنابر این برای ایجاد زمین های بسکتبال سبز نیاز به قطع درختان جدید نیست.

کفپوش سالن بسکتبال

ویژگی های کفپوش مناسب

کفپوش مناسب باید علاوه بر محکم بودن، خاصیت ارتجاعی مناسبی داشته باشد. تا در صورت برخورد ورزشکار به زمین، از آسیب دیدن او جلوگیری شود. همانطور که گفته شد، امروزه کفپوش هایی از جنس پلی پروپلین و همچنین پوشش های pvc برای سالن های بسکتبال به کار می روند. به علاوه می توان به کفپوش های گرانولی و پلی یورتان اشاره کرد که اصطکاک بالایی دارند و می توانند از لغزندگی بسکتبالیست جلوگیری کنند.

نگهداری کفپوش سالن

برای نگهداری مناسب از کفپوش سالن بسکتبال، نیاز به نکات و دستورالعمل هایی هستید که این نکات عمدتا از سمت ارائه دهنده آن پوشش به شما ارائه می شود. پیروی از این موارد باعث حفظ کارایی کفپوش ورزشی و افزایش طول عمر آن می شود. همچنین، سالن ورزشی باید به صورت منظم و دوره ای توسط بازرس تجهیزات ورزشی که در این حوزه آموزش دیده است، بازرسی و عیب یابی شود.  دست کم یکبار در طول سال باید لایه ای از جنس پلی یورتان روی زمین کشیده شود تا زمین بسکتبال براق و شفاف شود. همچنین الزامی ست که از سالن بسکتبال برای کابری متفاوت استفاده نشود، برای مثال برگزاری مراسم ها در سالن ورزشی باعث می شود تا پوشش کف آسیب ببیند.


نگهداری سالن بسکتبال

اطلاعات بیشتر در مورد زمین بسکتبال

براي تورنمنت هاي المپيك و قهرماني جهان ، زمين بسكتبال بايد 28 متر طول و 15 متر عرض داشته باشد. سالن قانوني حداقل داراي 7 متر ارتفاع و نور كافي و مناسب براي انجام مسابقات است. خط كشي زمين بايد با محل استقرار تماشاچيان و تابلوهاي تبليغاتي حداقل 2 متر فاصله داشته باشد. عرض خطوط زمين 5 سانتيمتر است و بگونه اي رسم مي شود كه كاملا قابل رويت باشد. دقيقا در مركز زمين دايره اي به شعاع 1/80 متر رسم شده است. همچنين خطي موازي خطوط انتهايي زمين را از وسط به دو قسمت مساوي تقسيم مي كند. منطقه سه امتيازي محوطه بيروني نيم دايره اي به شعاع 25/6 متر است كه مركز آن زير مركز حلقه بسكتبال است و از خط عرضي 1/575 متر فاصله دارد. 


مناطق محدود شده و خطوط دالان پرتاب آزاد

’’منطقه محدود شده‘‘ يا ’’منطقه سه ثانيه‘‘ محوطه اي است بشكل ذوزنقه كه قاعده كوچك آن ’’خط پرتاب آزاد‘‘ مي باشد و قاعده بزرگ آن روي خط انتها قرار گرفته است و دو ساق ذوزنقه از خطوط دالان تشكيل شده است. فاصله خط پرتاب آزاد تا خط انتها 5/80 متر است. خطوط دالان به دو انتهاي نيم دايره اي به شعاع 1/80 متر مي پيوندد كه مركز اين نيم دايره نقطه وسط خط پرتاب آزاد مي باشد. نيمه مكمل اين نيم دايره بايد در داخل منطقه محدود شده ، با خطوط منقطع رسم شود .


عکس زمین بسکتبالرفتن به بالا