فاکتورهای دوام ایمپلنت دندان

فاکتورهای دوام ایمپلنت دندان
نگاهی به هر چیزی که لازم است درباره ماندگاری ایمپلنت دندان بدانید. چطور باید بدانید که آیا این گزینه مناسبی برای دندان های شما است یا خیر؟
: 15

نگاهی به هر چیزی که لازم است درباره ماندگاری ایمپلنت دندان بدانید. چطور باید بدانید که آیا این گزینه مناسبی برای دندان های شما است یا خیر؟

یکی از اولین سوالاتی که بیمار درباره ایمپلنت دندانی می پرسد اینست که "ماندگاری ایمپلنت دندان چقدر است؟" این نگرانی درباره ماندگاری ایمپلنت دندان منطقی است. اینکه ماندگاری ایمپلنت دندان چقدر است، فاکتوری تعیین کننده در ارزیابی آنها در مقایسه با گزینه های احتمالی دیگر است. بسیاری از بیماران از اینکه بدانند، ایمپلنت دندان در صورت مراقبت مناسبت حدود 25 سال عمر می کند، شگفت زده می شوند. برای آنکه بیشتر درباره ایمپلنت دندان و مزایای آن بدانید، خواندن این متن را ادامه دهید.

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت دندان یک پروتز یا دندان مصنوعی است. آنها درست شبیه دندان واقعیتان است و به شکل یک دندان جایگزین دائمی برای دندانتان محسوب می شود. ایمپلنت دندان از طریق جراحی توسط یک جراح ارتوپد مجرب انجام می شود. وقتی که ایمپلنت دندان در جای خود قرار می گیرد، به مانند یک دندان معمولی عمل می کند و روند نگهداری از آن هم به همان شکل است. آنها ماندگار، قابل جابجایی و گزینه ای جذاب برای هر کسی است که نیاز به کندن دندان دارد.

انواع ایمپلنت دندانی عبارتند از داخل استخوانی و خارج استخوانی. دندانپزشکان در بیشتر موارد از ایمپلنت دندانی داخل استخوانی استفاده می کنند. اینها حالتی محسوب می شوند که ایمپلنت داخل استخوان فکتان قرار می گیرد.

در روش خارج استخوانی، ایمپلنت دندانی روی استخوان فک قرار می گیرد. ایمپلنتی که داخل استخوان فک قرار می گیرد، پایه قوی تری ایجاد می کند که به همین دلیل از استفاده بیشتری برخوردارند. با این حال اگر به هر دلیل شرایط برای ایمپلنت دندان داخل استخوانی مناسب نباشد مثلا « اگر مدت زیادی در محل مورد نظر دندانی وجود نداشته است احتمالاً استخوان کافی برای انجام ایمپلنت وجود نخواهد داشت » می توان از روش خارج استخوانی استفاده کرد.

ساختار ایمپلنت دندان شامل یه بخش است:

  • ایمپلنت
  • میله پایه
  • تاج دندان

ایمپلنت، یک میله یا پایه تیتانیومی است؛ این میله مستقیما درون استخوان فکتان قرار می گیرد و از لثه به مانند ریشه طبیعی دندان به بیرون کشیده می شود. پایه تاج دندان یک قطعه پروتزی است که پیچ می شود و روی میله تیتانیومی قرار می گیرد. این قطعه بالای لثه میماند و زمینه قرارگیری تاج است. تاج قسمت بیرونی پوشانند پروتز است که شبیه دندان واقعی است. تاج که از پورسلین (جنس چینی) ساخته می شود، متناسب با الگوی دندانی شما خواهد بود.

آیا ایمپلنت دندان همیشگی است؟

یکی از شایع ترین سوالاتی که افراد می پرسند، اینست که "ماندگاری ایمپلنت دندانی چقدر است؟" جواب این سوال به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد، مانند مراقبت از ایمپلنت دندان چطور باشد. بااین حال به طور کلی می توان گفت که ماندگاری ایمپلنت دندان حدود 25 سال است.

فاکتورهای موثر روی ماندگاری ایمپلنت دندان چیست؟

بهداشت دهان

عملکرد ایمپلنت دندانی در صورت تجمع پلاک و باکتری های مخرب و بروز عفونت در نواحی کناری می تواند با عدم موفقیت همراه شود. بیمارانی که سعی در مراقبت از بهداشت دهانشان به شکلی عالی داشته باشند می توانند انتظار داشته باشند که در مقایسه با افرادی که مسواک نمی زنند، نخ دندان نمی کشند و به صورت مرتب برای کنترل سلامت دهان و دندان به دندانپزشک مراجعه نمی کنند، با ماندگاری ایمپلنت دندان طولانی تری همراه شوند.

رژیم غذایی

نوع خوراک و تغذیه، فاکتور مهمی است که بر ماندگاری ایمپلنت دندان تاثیر می گذارد. برای مثال لازم است تا غذاهای نرم و لطیف در هفته اول بعد از جراحی ایمپلنت دندان مصرف کنید تا استخوان فک و لثه ها بتوانند ترمیم شوند و با میله تیتانیومی کار گذاشته شده، پیوند پیدا کنند. در دوره ریکاوری بعد از ایمپلنت دندان نیز لازم است تا از مصرف مواد چسبنده، سخت یا موادی که نیاز به جویدن فراوان است دوری کنید، چرا که این غذاها می توانند عامل مخربی برای تاج ایمپلنت دندان به شمار روند.

مسائل ژنتیکی

آیا می دانستید که بیماری های ژنتیکی می تواند در خانواده ها وجود داشته باشد؟ اگر به صورت ژنتیکی در معرض بیماری های لثه ای هستید، باید مراقبت بیشتری برای جلوگیری از بروز عفونت لثه بکنید، چرا که این عفونت ها می توانند تهدیدی برای کاهش ماندگاری ایمپلنت دندان باشند.

شیوه زندگی و مشکلات سلامت

مصرف داروهایی بخصوص و بعضی مشکلات پزشکی که از آن جمله می توان به دیابت و آرتریت روماتوئید یا به زبان ساده روماتیسم مفصلی نه تنها روند بهبود را کند می کند، بلکه از ایجاد پیوند میان استخوان فک و میله تیتانیومی هم جلوگیری می کند. به علاوه اگر بیمار سیگار بکشد، ایمپلنت دندان ممکن است با عدم موفقیت روبرو شود، چرا که استعمال دخانیات منجر به محدود شدن جریان خون به لثه ها می شود.

تخصص دندانپزشکتان

اگر جراخ ایمپلنت دندانتان توسط یک دندانپزشک مجرب و آموزش دیده انجام شود، ماندگاری ایمپلنت دندانیتان طولانی تر خواهد بود. این به آن دلیل است که متخصصان این کار را مرتبا انجام می دهند و بهترین افراد برای تعیین شرایط ایمپلنتتان هستند. دندانپزشکتان مطمئن می شود که روند یکپارچگی ایمپلنت و استخوان فک به خوبی در حال انجام است. 

محل کاشت ایملنت دندان

یکی از فاکتورهای موثر دیگر در تعیین ماندگاری ایمپلنت، موقعیت کاشت ایمپلنت دندان در دهان است. برای مثال ایمپلنتی که در انتهای فک قرار دارد تحت فشار جویدن بیشتری در مقایسه با آنهایی قرار دارد که در جلوی دهان قرار گرفته اند. در نتیجه ایمپلنتی که در عقب دهان قرار دارد، ماندگاری کمتری خواهد داشت.

مراقبت های دندانی معمول

انجام مراقبت های دندانی معمولی از سوی دندانپزشک و متخصص بهداشت دهان و دندان می تواند ماندگاری ایمپلنت دندان را افزایش دهد. نظافت حرفه ای انجام شده توسط متخصص بهداشت دهان و دندان می توانند پلاک ها وباکتری های ایجاد کننده عفونت در نقاطی که دسترسی به آن دشوار است، را تمیز کند. دندانپزشکان می توانند عفونت ها و مشکلات دیگر موجود در میان دندان ها را در مراحل اول و پیش از آنکه بر ماندگاری ایمپلنت دندان تاثیر بگذارند، تشخیص دهند.

مینی ایمپلنت دندان چیست و ماندگاری آن چقدر است؟

«اگر تراکم استخوانی کافی ندارید، مینی ایمپلنت ها ممکن است انتخاب جایگزین بهتری برای شما باشد.» مینی ایمپلنت از انواع دیگر ایمپلنت دندان باریک تر است. آنها قطری کمتر از 3 میلی متر دارند که تقریبا برابر با قطر خلال دندان است.

با توجه به قطر کمتر مینی ایمپلنت، از آنها می توان در جاهایی که استخوان کمتری دارد استفاده شود. به علاوه برخلاف کاشت ایمپلنت های معمولی، روشی ساده تر و با تهاجم کمتر است. در بسیاری از موارد از مینی ایمپلنت برای محکم کردن دندان مصنوعی و متحرک استفاده می شود. از آنها همچنین می توان برای جایگزینی یک دندان کوچک نیز استفاده کرد.

مینی ایمپلنت ها هم به نحوی طراحی می شوند که دائمی و با ماندگاری مشابه ایمپلنت های دیگر باشند. پژوهشگر زمینه ماندگاری ایمپلنت دندان، تفاوتی میان ماندگاری مینی ایمپلنت و ایمپلنت دندانی استاندارد ندید.

رفتن به بالا