جراحی ژنیکوماستی بدون بیهوشی

جراحی ژنیکوماستی بدون بیهوشی
جراحی کوچک کردن سینه فقط مختص خانم ها نیست. مردانی که از بزرگی سینه های خود رنج می برند نیز می توانند با روشی به نام جراحی ژنیکوماستی، سینه های کوچکتر و خوش فرم تری داشته باشند.
: 17

جراحی کوچک کردن سینه فقط مختص خانم ها نیست. مردانی که از بزرگی سینه های خود رنج می برند نیز می توانند با روشی به نام جراحی ژنیکوماستی، سینه های کوچکتر و خوش فرم تری داشته باشند. با این حال، شاید وقتی اسم جراحی به میان می آید، برخی از افراد نگران بیهوشی و عوارض جانبی آن باشند اما باید گفت که اصلا جای هیچگونه نگرانی نیست و برای چنین افرادی نیز راهی وجود دارد تا بتوانند به نتایج دلخواه خود برسند.

ژنیکوماستی چیست؟

رشد بیش از حد بافت پستان و بزرگ شدن سینه ها در آقایان را اصطلاحا ژنیکوماستی می گویند. این حالت، با تجمع چربی اضافی در سینه متفاوت است، زیرا ژنیکوماستی در پی تورم توده های غده ای ایجاد می شود. ژینکوماستی علل متعددی دارد که عدم تعادل هورمونی، بیماری های زمینه ای یا عوارض جانبی مصرف دارو، جزوی از دلایل ایجاد آن است. این اختلال اکثرا در دوران بلوغ فرد رخ می دهد. نوزادان تازه متولد شده و مردان مسن نیز ممکن است دچار این اختلال (ژنیکوماستی) شوند.

جراحی ژنیکوماستی چگونه بدون بیهوشی انجام می شود؟

اگر مردان تمایل به کوچک کردن سینه های خود داشته باشند اما از طرفی، نگران عوارض بیهوشی باشند، لیپوساکشن بهترین راه حل برای رفع افتادگی و بزرگی سینه های آنهاست. لیپوساکشن سینه در مردان، بهترین و موثرترین راه برای کوچک کردن سینه در آقایان است. این تکنیک لیپوساکشن می تواند توده های چربی و غده ی بزرگ شده در سینه را بطور دائمی از بین ببرد و با کوچکتر و خوش فرم تر کردن سینه ها، اعتماد بنفس شخص را به او بازگرداند. بر خلاف بقیه ی روش های لیپوساکشن سینه مردان، این روش میتواند توده های غده ای را نیز از بین ببرد.

رویه عمل

جراح، برش های کوچکی را در مرز آرئولار و در زیر چین سینه ایجاد می کند. سپس، مایع تامسنت به هر کدام از سینه ها تزریق می شود. این مایع باعث انقباض عروق خونی می شود تا از خونریزی بیش از حد جلوگیری شود و احتمال کبودی و درد بعد از عمل نیز به حداقل برسد. پس از اثرگذاری مایع تامسنت، دستگاه اولتراسوند در داخل برش ها قرار داده می شود تا با امواج ملایم خود، مایع تامسنت به نقاط مختلف بافت سینه حرکت کند و چربی های این ناحیه را حل کرده و به صورت مایع در بیاورد. پس از آن، یک کانولای مخصوص وارد برش ها می شود و این چربی ها و توده های غده ای را مکیده و خارج می کند. در عین حال، جراح می تواند همزمان از یک دستگاه اولتراسوند دیگر برای کمک به عمل لیپوساکشن و تحریک انقباض پوست استفاده کند.

بهبودی

با توجه به اثرات بیهوشی عمومی، شما نمی توانید بعد از عمل لیپوساکشن به تنهایی، به منزل بروید. به همین منظور باید شخص دیگری از خانواده یا بستگانتان همراه شما باشد تا شما را به منزل برساند. بهبودی از عمل لیپوساکشن سینه، کوتاه و آسان خواهد بود. شما تنها باید ۱ الی ۲ هفته از سرکار خود مرخصی بگیرید و به مدت ۲ هفته نیز از بلند کردن اجسام سنگین و همچنین فعالیت های سنگین و پر فشار، اجتناب کنید.

پس از عمل لیپوساکشن سینه، قفسه ی سینه ی شما کبود و متورم خواهد بود. این عوارض کاملا طبیعی هستند و با گذشت یک هفته به میزان زیادی رفع خواهند شد. از بین رفتن کامل تورم نیز ممکن است یک ماه یا حتی بیشتر طول بکشد.

پس از عمل لیپوساکشن سینه، یک گن فشاری به شما داده خواهد شد که پوشیدن این گن باعث خواهد شد تورم کاهش یابد و بافت سینه ی شما حین بهبودی، فرم بهتری بگیرد. فردای روز عمل نیز باید دوباره به کلینیک مراجعه کنید تا پزشک شما را معاینه کند.

نتایج

در عرض ۳ هفته بعد از عمل لیپوساکشن، به مرور شاهد تغییرات و نتایج آن خواهید بود. نتایج نهایی عمل بعد از ۳ ماه آشکار خواهند بود. شما چه به دنبال داشتن سینه هایی صاف و عضلانی باشید و چه بخواهید سینه هایی کاملا صاف و تخت داشته باشید، مطمئن باشید که سینه های شما کاملا طبیعی به نظر خواهند رسید.

«در عمل لیپوساکشن سلول‌های چربی به طور دائمی حذف می‌شوند، اما در صورتی که دچار اضافه وزن شوید، سلول‌های چربی جدید معمولاً در نواحی مختلف بدن ذخیره می‌شوند. برای حفظ شکل جدید خود پس از جراحی، رژیم غذایی حاوی مقدار زیادی پروتئین بدون چربی، میوه‌ها و سبزیجات، غلات کامل و لبنیات کم چرب را دنبال کنید و به طور منظم ورزش کنید» منبع.

آیا باید جراحی ژنیکوماستی هم انجام دهیم؟

بیمارانی که میزان اختلال ژنیکوماستی آنها شدید است، ممکن است برای دستیابی به نتایج مطلوب تر، به برداشتن بافت سینه نیاز داشته باشند. بیمارانی که پوست اطراف سینه هایشان دچار افتادگی شده نیز کاندیدای مناسبی برای انجام جراحی ژنیکوماستی هستند. جهت برداشتن بافت سینه، برش هایی در مرز آرئولار ایجاد می شود. همانند لیپوساکشن، بهبودی از جراحی ژنیکوماستی نیز سریع است اما این عمل با درد و تورم در محل برش ها همراه است. نتایج این جراحی، دائمی و ماندگار است اما حفظ نتایج به میزان زیادی به سبک زندگی فرد جهت جلوگیری از عود ژنیکوماستی بستگی دارد.

بهبودی پس از جراحی

بیمارانی که تحت جراحی برداشتن بافت سینه قرار می گیرند، به ۲ الی ۴ هفته زمان نیازخواهند داشت که تا حدی بهبود پیدا کنند و بتوانند فعالیت های روزمره خود را از سر بگیرند. بیماران می توانند بعد از ۲ هفته، ورزش های هوازی را شروع کنند و با گذشت ۴ هفته بدون هیچگونه نشانی از عوارض، به باشگاه بروند. «بسته به ناحیه ای که مورد عمل لیپوساکشن قرار گرفته، معمولا لازم است تا 6 هفته بعد از انجام عمل از لباس گن استفاده کنید.»

عوارض جراحی ژنیکوماستی

به طور کلی، جراحی ژنیکوماستی فوق العاده ایمن و بی خطر است و اکثریت بیماران روند بهبودی آسانی را بعد از این عمل طی می کنند. با این حال برخی از عوارض جانبی نیز ممکن است رخ دهند. عوارض جانبی شایع این جراحی عبارتند از، کبودی، خونریزی، تجمع مایعات زیر پوستی، عدم تقارن سینه ها، بی حسی نوک سینه ها، فرورفتگی نوک سینه ها، باقی ماندن جای زخم و شل شدگی پوست سینه.

همچنین در مقاله «لیپوساکشن سینه در مردان» به از دست دادن حس در ناحیه عمل اشاره شده است که پس از مدتی رفع خواهد شد. اجرای صحیح تکنیک های جراحی توسط پزشک و رعایت اقدامات احتیاطی قبل و پیش از عمل توسط خود بیمار می تواند منجر به دستیابی به نتایج مطلوب و دلخواه شود.

لیپوساکشن یا جراحی ژنیکوماستی، مردان باید کدام یک را انتخاب کنند؟

بدفرمی و بزرگی سینه در مردان دلایل متعددی می تواند داشته باشد اما دو دلیل اصلی این عارضه، توده های غده ای و تجمع چربی اضافی در این ناحیه است. ماهیت بافتی که باعث بزرگی سینه شده تعیین می کند که کدام روش (لیپوساکشن یا جراحی ژنیکوماستی) برای کوچک کردن آن مناسب است.

جراحی ژنیکوماستی شامل برداشتن غده های خاص و بخشی از بافت سینه می شود که در آن سینه های فرد به دلیل عدم تعادل هورمونی بزرگ شده است. جراحی ژنیکوماستی فقط مختص سینه است و انجام آن به دانش و مهارت های خاصی نیاز دارد.

اما لیپوساکشن در اصطلاح به حذف توده های چربی اضافی از طریق مکش با یک کانولای ظریف گفته می شود. انجام لیپوساکشن نیز به آموزش های خاصی نیاز دارد و از طرفی می توان لیپوساکشن را نه تنها در سینه بلکه تقریبا در تمامی نقاط دیگر بدن که توده های چربی اضافی در آنجا متراکم شده اند استفاده کرد.

در برخی موارد که توده ی غده ای و تجمع چربی اضافی هر دو با هم منجر به بزرگی سینه ی مردان می شود میتوان این دو تکنیک کوچک کردن سینه را با هم بصورت ترکیبی به کار برد. توجه داشته باشید که تمامی این روش ها تنها در صورت مراجعه به پزشکی مجرب و کارآزموده می تواند موثر واقع شود.

رفتن به بالا