جاذبه های توریستی مجارستان

جاذبه های توریستی مجارستان
مجارستان علاوه بر بوداپست، پایتخت باشکوهش، که به درستی «شهر نورها» نام گرفته، روستاهایی دیدنی و مناظری بی‌نظیر دارد. هر گوشه از این کشور شرق اروپایی، حس نیرومندی از تاریخ و سنت را در بازدید کنندگان خود برمی‌انگیزد.
: 19

مجارستان علاوه بر بوداپست، پایتخت باشکوهش، که به درستی «شهر نورها» نام گرفته، روستاهایی دیدنی و مناظری بی‌نظیر دارد. هر گوشه از این کشور شرق اروپایی، حس نیرومندی از تاریخ و سنت را در بازدید کنندگان خود برمی‌انگیزد.

به علاوه، بوداپست از لحاظ زیبایی با شهرهایی مثل پراگ و حتی پاریس قابل مقایسه بوده و به همین خاطر به بزرگترین جاذبه گردشگری مجارستان  برای توریست‌ها تبدیل شده است. البته، همه دیدنی‌ها و جاذبه‌های مجارستان به پایتخت آن محدود نمی‌شود چرا که سایر شهرهای بزرگ و کوچک مجارستان هنوز هم مناظر زیبا و جاذبه‌های کلاسیک و تاریخی خود را حفظ کرده‌اند. تأثیرات فرهنگ‌های منطقه‌ای مختلف، از مهاجمان ترک‌تبار گرفته تا طراحان ایتالیایی عصر رنسانس را به وضوح می‌توان در خیلی از این شهرها دید.

مناطق روستایی مجارستان، بعضی از زیباترین مناظری که می‌توان در کل اروپا یافت را در خود جای داده‌اند. در واقع، هر جای مجارستان که باشید، حتماً در نزدیکی‌  خود کوه‌ها و برکه‌های چشم‌نواز، رودخانه‌های زیبا (مثل رودخانه دانوب که درست از وسط کشور عبور می‌کند) و دره‌های سرسبز و بعضاً پرآبی وجود خواهند داشت. وجود این همه مناظر طبیعی، همچنین فرصت‌های زیادی برای طرفداران ورزش‌های پرهیجانی مثل کوهپیمایی، دوچرخه‌سواری، کوهنوردی، طبیعت‌گردی و سایر فعالیت‌های خارج شهر را فراهم کرده است.

برای اینکه بتوانید از مناظر این کشور بی‌نظیر اروپایی بیشترین بهره را ببرید، حتماً نیاز به اخذ ویزای توریستی مجارستان دارید. با توجه به قرار گرفتن این کشور در حوزه شینگن، با داشتن ویزای این کشور که همان ویزای شینگن مجارستان به حساب می‌آید می توانید به دیگر کشورهای حوزه شینگن نیز سفر کنید.

هر از گاهی به فهرست زیر که در آن به معرفی بهترین جاذبه‌ها و فعالیت‌های تفریحی در مجارستان پرداخته‌ایم نگاهی بیندازید.

1- قلعه بودا، بوداپست

وقتی برای اولین بار چشمتان به قلعه حیرت‌انگیز بودا (Budavári Palota) در پایتخت مجارستان می‌افتد، قطعاً متوجه خواهید شد که چرا خیلی از افراد این شهر را پاریس شرق اروپا می‌دانند. این اثر تاریخی بی‌نظیر، که به عنوان یکی از میراث جهانی یونسکو هم به ثبت رسیده، از لحاظ عظمت و طراحی خارق‌العاده‌اش با ورسای در فرانسه رقابت می‌کند.

قلعه بودا که متعلق به خاندان هابزبرگ بوده است، در قرن 18 میلادی بر روی ویرانه‌های کاخی ساخته شد که در سال 1868 میلادی در محاصره امپراتوری عثمانی ویران شده بود. این قلعه دارای 200 اتاق بوده و طراحی متقارن آن بر یک گنبد مرکزی متمرکز است که 61 متر ارتفاع داشته و رو به دانوب قرار دارد و همین باعث می‌شود تا بتوانید از بالای آن منظره حیرت‌انگیز قلعه و سایر ساختمان‌های قرار گرفته بر روی تپه قلعه (Castle Hill) را ببینید.

بخش‌هایی از ساختمان قرون وسطایی اولیه، از جمله برج بوزگانی (Buzogány Tower) و برج جنوبی که متعلق به قرن 15 است، به دقت مرمت و بازسازی شده است.

آدرس: 1014 بوداپست، Szent György tér 2، مجارستان

2- رودخانه دانوب

رودخانه زیبای دانوب که از شمال مجارستان تا جنوب این کشور کشیده شده است، در مسیر خود از شهر بوداپست عبور کرده و آن را به دو نیم تقسیم می‌کند. یکی از بهترین مناظر غروب این رودخانه و هر دو منطقه بودا و پست را می‌توان از پل آزادی مشاهده کرد. این پل یکی از محل‌های مورد علاقه افراد محلی است؛ اغلب می‌توان دید که عده‌ای از آن‌ها روی پل ایستاده‌اند و منظره و رفت و آمد قایق‌ها را تماشا می‌کنند.

یکی دیگر از مکان‌های بی‌نظیری که از آن می‌توان دید خوبی به این رودخانه باشکوه داشت «پیچ دانوب» (Danube Bend) است که یکی از پرطرفدارترین محل‌های تفریحی و گردشگری کشور مجارستان می‌باشد. اینجا جایی است که رودخانه با سرعت از کوه‌های پردرخت وایسگراد عبور کرده و در ادامه با پیچ تندی به طرف جنوب می‌چرخد تا به بوداپست برسد. این منطقه در بین کوهپیمایان و عاشقان طبیعت پرطرفدار بوده و در بسیاری از تورهای بی‌نظیر رودخانه دانوب که بعضاً مبدأ آن‌ها جاهای دوری مثل اتریش است گنجانده شده است.

مسیر دوچرخه‌سواری دانوب یکی از راه‌های پرطرفدار در بین مسافران مشتاقی است که می‌خواهند عبور رودخانه از میان تپه‌های بین بوداپست تا وین را ببینند. این مسیر که از آلمان تا بوداپست کشیده شده و مناظر مختلفی در طول آن وجود دارد، از کنار استرگم باشکوه، قلعه رومی کلمنتینا و تعدادی از روستاهای سنتی مجارستان مثل سیگتمونوشتور (Szigetmonostor) عبور می‌کند.

البته، اگر ترجیح می‌دهید با روش آرامش‌بخش‌تری رودخانه را ببینید، می‌توانید سفر روزانه پیچ دانوب از بوداپست (Danube Bend Day Trip from Budapest) را امتحان کنید که یک تور یک روزه‌ با راهنما (و یک وعده ناهار) است. این تور با رانندگی در امتداد مناظر طبیعی شروع شده و با قایق‌سواری به طرف شهر بوداپست پایان می‌یابد.

3- شهرهایی با چشمه‌های آبگرم تاریخی

اگر مایلید در کنار گذراندن تعطیلات، یک تجربه فرهنگی غنی هم کسب کنید، قطعاً مجارستان مقصد مناسبی برایتان خواهد بود. در سرتاسر مجارستان چندین شهر آبگرم تاریخی وجود دارد که گزینه‌های مختلفی، از یک حمام ساده در آب‌های شفابخش گرفته تا اقامت‌های طولانی‌تر در مکان‌های تفریحیِ دارای چشمه‌های آبگرم را در اختیار مسافران قرار می‌دهند.

شهرت چشمه‌ها و حمام‌های آبگرم مجارستان به بیش از 2000 سال پیش، یعنی زمان رومی‌ها برمی‌گردد؛ رومی‌ها ارزش زیادی برای اثرات درمانی آب‌های گرم مجارستان قائل بودند. البته بعدها، در قرن شانزدهم ترک‌ها تعداد زیادی حمام ترکی ساختند که امروزه هنوز هم از آن‌ها استفاده می‌شود.

روی هم رفته بیش از 1000 چشمه در مجارستان وجود دارد که از آب‌های گرم و شفابخش آن‌ها در حمام‌ها و استخرهای طبیعی و درمانی استفاده می‌شود. یکی از محبوب‌ترین این مجموعه‌ها در دریاچه هویز (Lake Hévíz) قرار دارد که میانگین دمای آب آن در طول سال 25 درجه سانتی گراد است. این محل بی‌نظیر، در واقع بزرگترین دریاچه آبگرمِ دارای فعالیت بیولوژیکی در اروپا است.

همچنین، برای کسانی قصد سفر به بوداپست را دارند، در استخر آبگرم سیچینی (Széchenyi gyógyfürdo)، که در سال 1913 ساخته شده و چند نقطه دیگر در سطح شهر، بسته‌های استخر آبگرم فوق‌العاده‌ای ارائه می‌شود. گذراندن یک روز در استخر سیچینی و زمین‌های زیبای اطراف تجربه دلپذیری خواهد بود.

4- استرگم باسیلیکا

دیدن استرگم باسیلیکا (Esztergomi bazilika)، که بر افق زیبای یکی از شهرهای قدیمی مجارستان سایه افکنده، کاملاً ارزش سفر 46 کیلومتری از بوداپست را دارد. این کلیسای کاتولیک باشکوه که بر روی تپه قلعه (Castle Hill) قرار گرفته و مشرف به رودخانه دانوب است در سال 1507 ساخته شده است. این کلیسا، با گنبدی به ارتفاع 100 متر مرتفع‌ترین و در عین حال بزرگترین سازه مذهبی کشور است.

یکی از قابل توجه‌ترین ویژگی‌های این کلیسا، محراب آن است که 14 متر طول داشته و روی آن روایت عروج مریم مقدس نقش بسته است، که به همین خاطر بزرگترین نقاشی دنیا محسوب می‌شود. به علاوه این کلیسا دارنده مهمترین مجموعه نقاشی‌های دوره رنسانس در مجارستان است.

یکی دیگر از ویژگی‌های این کلیسا، سرداب بزرگ آن است؛ این سرداب که در سال 1831 به ساختمان الحاق شده، به سبک مصر باستان ساخته شده است. در اینجا همچنین دنیای زیر زمینی حیرت‌انگیزی از گورها و بناهای یادبود را خواهید یافت.

به علاوه، این کلیسا بزرگترین ارگ کلیسای مجارستان را در خود جای داده است. لوله‌های این ساز بی‌نظیر 11 متر بلند هستند. کلیسای استرگم باسیلیکا و خزانه دیدنی آن تورهای فوق‌العاده‌ای با راهنمای انگلیسی زبان دارند.

آدرس: استرگم، Szent István tér 1، 2500 مجارستان

5- ساختمان پارلمان مجارستان، بوداپست

ساختمان پارلمان مجارستان که تصویر آن در دانوب منعکس شده است.

موقع گشت و گذار در بوداست، بعید است که ساختمان بزرگ پارلمان مجارستان (Országház) را نبینید. چه با تور قایق‌سواری در دانوب (که به شدت توصیه می‌شود) از کنار ساختمان پارلمان بگذرید و چه از بالای تپه قلعه که در ساحل روبرو قرار دارد این سازه بزرگ را ببینید، حتماً ظاهر مجلل و ابعاد آن تحسین شما را برخواهد انگیخت؛ خصوصاً در شب که روشن شدن چراغ‌های داخل و اطراف این ساختمان جلوه خاصی به آن می‌دهد.

در طرفین ساختمان پارلمان، ساختمان وزارت کشاورزی و موزه قوم‌نگاری قرار گرفته‌اند که هر دو از لحاظ زیبایی دست کمی از خود پارلمان ندارند. حتی اگر فرصت کافی برای بازدید کامل از ساختمان پارلمان را نداشته باشید قدری گشت و گذار در محیط اطراف این ساختمان که یکی از بزرگترین ساختمان‌های پارلمان‌ در کل اروپا است خالی از لطف نبوده و به شما اجازه می‌دهد که جزئیات نمای بیرونی آن را به خوبی ببینید.

اگر در برنامه‌تان وقت خالی دارید، می‌توانید برای استفاده از تورهای با راهنما، به مرکز بازدید کنندگان مراجعه کنید (البته باید زمانی را برای بازدید انتخاب کنید که پارلمان در حال برگزاری جلسه نباشد). تورهای انگلیسی زبان این مجموعه واقعاً ارزشِ صرف هزینه و زمان را دارند. در این تورها، در کمتر از یک ساعت تعدادی از حدود 690 اتاق موجود در ساختمان و همچنین تالار ورودی اصلی و محوطه‌های لابی اصلی آن به شما نشان داده خواهد شد. شما همچنین می‌توانید به جواهرات سلطنتی این کشور هم نگاهی بیندازید.

آدرس: بوداپست، Kossuth Lajos tér 1-3، 1055، مجارستان

رفتن به بالا