سرمایه‌گذاری در ترکیه در بازار املاک و صنعت گردشگری

سرمایه‌گذاری در ترکیه در بازار املاک و صنعت گردشگری
یکی از مقاصد اصلی سرمایه‌گذاران خارجی کشور ترکیه است. شهروندان خارجی می‌توانند با سرمایه‌گذاری در بازار ملک و خرید ملک و آپارتمان برای دریافت اقامت و شهروندی ترکیه اقدام کنند.
: 20

کشور ترکیه به لطف موقعیت ژئوپلیتیک خود، همواره مورد توجه همگان بوده است. چنین ویژگی ها و خصوصیاتی، باعث ترغیب سرمایه گذاران سراسر جهان به سرمایه گذاری در بخش های مختلف اعم از بخش گردشگری و املاک ترکیه می شود.

چرا باید در ترکیه سرمایه گذاری کرد؟

یکی از مقاصد اصلی سرمایه‌گذاران خارجی کشور ترکیه است. شهروندان خارجی می‌توانند با سرمایه‌گذاری در بازار ملک و خرید ملک و آپارتمان برای دریافت اقامت و شهروندی ترکیه اقدام کنند. با توجه به عدم آشنایی سرمایه‌گذاران خارجی با زبان ترکی و عدم آگاهی نسبت به قوانین، بهتر است از راهنمایی‌های مشاورین املاک ایرانی در ترکیه استفاده کنید. مشاوران املاک ایرانی در ترکیه در کل فرایند خرید ملک همراه شما خواهند بود.

موقعیت استراتژیک ترکیه

کشور ترکیه نقش پلی را دارد که میان آسیا و اروپا قرار گرفته است و فرهنگ این کشور نیز تحت تاثیر از این دو قاره شکل گرفته است. شهر استانبول، یکی از شهرهایی است که در دسترسی ترکیه به بازارهای مهم جهانی، نقش کلیدی ایفا می کند. طبق آمار رسمی، کشور ترکیه از طریق توافقنامه ی تجارت آزاد و اتحادیه ی گمرکی اتحادیه اروپا،‌ به ۹۵۵ میلیون مصرف کننده در جهان دسترسی دارد. شهر استانبول ترکیه هفتمین شهر در اروپاست که بیشترین میزان سرمایه گذاری در آن انجام شده است.

یازدهمین اقتصاد برتر جهان

اقتصاد ترکیه در سال های اخیر، رشد بی سابقه ای را تجربه کرده است. به طوری که، اقتصاد این کشور طی سال های ۲۰۰۳ تا ۲۰۲۰، از رتبه ی هجدهم به یازدهم صعود کرده است.

پتانسیل بالای کارآفرینی

کشور ترکیه، بویژه شهر استانبول این کشور، از پتانسیل بالایی در کارآفرینی برخوردار است. از این رو، کشور ترکیه از بنیانگذاران طرح استارت آپ در جهان محسوب می شود. این بدان معناست که فرصت های بی شماری در این کشور برای همکاری و تعامل اقتصادی با دیگر مناطق جهان وجود دارد.

از طرفی، کسب و کارهای نو پا در ترکیه می توانند به راحتی در تمامی رویدادها،‌ کنفرانس ها، برنامه های همکاری مشترک و رویدادهای مختلف که به منظور توسعه ی کارآفرینی برگزار می شوند، شرکت کنند. به لطف چنین برنامه ها و رویدادهای چند ملیتی که اخیرا به صورت آنلاین نیز برگزار می شوند، کارآفرینان سراسر ترکیه می توانند به سرعت، نکاتی از یکدیگر بیاموزند، با یک هدف مشخص و مشترک با یکدیگر دیدار کنند و موقعیت های جدیدی نیز خلق کنند.

عوامل مشوق سرمایه گذاری در ترکیه

سرمایه گذاری، از منابع اصلی رشد و توسعه اقتصادی یک کشور محسوب می شود، به همین دلیل، هدف اصلی دولت ترکیه، تشویق و ترغیب سرمایه گذاران خارجی به سرمایه گذاری در این کشور است. بر اساس گزارش دفتر سرمایه گذاری ترکیه، هفت پروفایل سرمایه گذاری برای  سرمایه گذاری مستقیم خارجی (FDI) تعریف می شود. برخی از این پروفایل ها که همه ی سرمایه گذاران خارجی با آنها سرو کار خواهند داشت، عبارتند از:

  • سرمایه گذاری با هدف کاهش وابستگی به واردات
  • سرمایه گذاری با هدف تحقیق و توسعه، طراحی و نوآوری
  • سرمایه گذاری در بخش فناوری و تحصیل
  • سرمایه گذاری با هدف ایجاد طرح های تشویقی برای کارکنان
  • سرمایه گذاری با هدف حمایت از تحول دیجیتال
  • سرمایه گذاری با هدف ایجاد اشتغال با کیفیت بالا
  • سرمایه گذاری صادرات محور

نیروی کار ماهر و رقابتی

کشور ترکیه، جمعیت جوان و تحصیلکرده ای دارد که این جمعیت جوان جزء دارایی های ارزشمند این کشورمحسوب می شوند و می توانند نیروی کار مورد نیاز در بخش های مختلف را تامین کنند. در حالی که سرمایه گذاران در سایر کشورهای اروپایی، به دلیل پیر بودن جمعیت و کمبود نیروی کاری، در مضیقه هستند.

زیرساخت های مناسب

یکی از موجه ترین دلایلی که سرمایه گذاران خارجی را مجاب به سرمایه گذاری در کشوری می کند، وجود زیرساخت های لازم برای سرمایه گذاری در آن کشور و هزینه های پایین حمل نقل در آن است. کشور ترکیه رشد چشمگیری در زمینه ی این زیرساخت های اساسی اعم از، حمل و نقل، ارتباطات، نیروی کار و زیر ساخت های فنی داشته که این کشور را به آهنربایی برای جذب سرمایه گذاران خارجی تبدیل میکند.

با توجه به مزایای سرمایه‌گذاری در ترکیه، شهروندان ایرانی زیادی در سال‌های اخیر برای سرمایه‌گذاری در این کشور اقدام کرده‌اند. حتی درصورتی که سرمایه لازم برای سرمایه‌گذاری را نداشته باشید، می‌توانید با خرید آپارتمان در ترکیه به صورت اقساطی از موقعیت‌های موجود برای سرمایه‌گذاری استفاده کنید.

نحوه سرمایه گذاری در ترکیه

به علت روند سریع رشد جمعیت و پروژه های احیای شهرهای مختلف این کشور، صنعت ساخت و ساز ساختمانی و املاک ترکیه، رونق گرفته است. از طرفی سرمایه گذاران خارجی نیز، سرمایه گذاری در صنعت ساخت و ساز و املاک و مستغلات را سرمایه گذاری معقول و با ارزشی می دانند.

از بسیاری از جهات،‌ خرید ملک و مستغلات در ترکیه، جزو امن ترین سرمایه گذاری هایی است که می توان در این کشور انجام داد. در پی رونق صنعت گردشگری ترکیه، صنعت املاک و مستغلات این کشور نیز رشد چشمگیری داشته است. طبق اطلاعات ارائه شده در سایت گونش اینوست "با خرید ملک با ارزش بیش از ۲۵۰۰۰۰ دلار در ترکیه، می توانید برای دریافت شهروندی و پاسپورت خودتان و خانواده (فرزندان کمتر از ۱۸ سال) اقدام نمایید."

سرمایه گذاری در املاک - سودآورترین نوع سرمایه گذاری با بازدهی بالا در کوتاه مدت

اگر می خواهید سرمایه گذاری هوشمندانه ای داشته باشید که از آن سود و بازده بالایی نیز دریافت کنید، باید در زمینه املاک سرمایه گذاری کنید. سرمایه گذاری هوشمندانه یعنی ضمن حفظ سرمایه و دارایی های خود، بتوانید از همین دارایی ها سود نیز کسب کنید. از طرفی با کسب سود از این سرمایه گذاری می توانید بودجه مالی مورد نیاز برای پروژه های دیگرتان را نیز تامین کنید. بطور کلی، با سرمایه گذاری در املاک، ضمن کسب سود و حفظ ارزش سرمایه، میتوانید در صورت نیاز هر لحظه آنرا به پول نقد تبدیل کنید.

دولت ترکیه، طی طرحی، با خرید ملک در استانبول به ارزش بیش از ۲۵۰۰۰۰ دلار، امکان اخذ شهروندی این کشور را به اتباع خارجی میدهد که همین امر موجب افزایش فروش املاک و مستغلات آن شده است. نه فقط در استانبول، بلکه در هر شهر ترکیه، با خرید هر نوع ملک اعم از آپارتمان، منزل مسکونی، ویلا، واحد تجاری، مغازه و زمین به ارزش بیش از ۲۵۰۰۰۰ دلار، می توانید شهروندی ترکیه را اخذ کنید.

شما می توانید چند آپارتمان به ارزش کلی ۲۵۰۰۰۰ دلار بخرید و آنها را اجاره دهید. به خصوص در شهرهایی مانند استانبول، بدروم، موغلا (فتحیه)، آنتالیا که اجاره بهای بالایی دارند، سود سرمایه گذاری شما بیشتر خواهد بود.

صنعت گردشگری، یکی از مهمترین بخش ها برای سرمایه گذاری در ترکیه

صنعت گردشگری ترکیه، یکی از چرخ های اقتصادی مهم این کشور است. جاذبه های تاریخی و طبیعی متعدد تحت حفاظت یونسکو و سواحل پرچم آبی، ترکیه را به یکی از قطب های مطرح گردشگری جهان تبدیل کرده است. سالانه صدها هزار گردشگر از سراسر دنیا به ترکیه سفر می کنند.

خط ساحلی ترکیه از سواحل دریای اژه شروع شده و به آنتالیا در نزدیکی دریای مدیترانه ختم می شود. بدروم، فتحیه، مارماریس، کوش آداسی و آلانیا، جزو مقاصد گردشگری محبوب در ترکیه هستند. کشور ترکیه از سه جهت با دریا احاطه شده و سالانه هزاران گردشگر خارجی برای بازدید از مناطق و مناظر زیبای آن به این کشور سفر می کنند.

رفتن به بالا