درمان بیرون زدگی دیسک بین مهره ای L4 – L5 با طب فیزیکی

درمان بیرون زدگی دیسک بین مهره ای L4 – L5 با طب فیزیکی
درد فتق دیسک کمر می تواند تجربه ای بسیار آزار دهنده باشد. یک لحظه خوب هستید و لحظه بعد با درد، بی حسی یا احساس خارش در پشت و پاها دراز میکشید. خوشبختانه در بسیاری موارد این مساله قابل درمان است و به جراحی نیازی ندارد. با دانستن ورزش ها و تمرین های مربوط به مهره L4 و L5 می توانید به وضعیت نرمال و اولیه خود بازگردید.
: 24

درد فتق دیسک کمر می تواند تجربه ای بسیار آزار دهنده باشد. یک لحظه خوب هستید و لحظه بعد با درد، بی حسی یا احساس خارش در پشت و پاها دراز میکشید. خوشبختانه در بسیاری موارد این مساله قابل درمان است و به جراحی نیازی ندارد. با دانستن ورزش ها و تمرین های مربوط به مهره L4 و L5 می توانید به وضعیت نرمال و اولیه خود بازگردید.

فتق دیسک چیست؟

مهره ها ستون فقرات، استخوان هایی در پشت شما هستند که به صورت روی هم چیده شده و هر کدام به وسیله دیسک از دیگری جدا می شود.سطح بیرونی این دیسک سخت است که آنولوس نامیده می شوند. لایه داخلی دیسک ژله مانند است و نوکلئوس نام دارد.

در فتق دیسک نوکلئوس به آنولوس فشار وارد کرده و در بعضی موارد وارد کانال نخاعی می شود. زمانی که دیسک کمر رخ می دهد، نوکلئوس با عصب های ستون فقرات تماس پیدا کرده و باعث به وجود آمدن بی حسی، خارش، درد پایین کمر و ضعف در پاها می شود. 

L4 و L5 چه چیزی را کنترل می کنند؟

یک مطالعه دریافته است که مهره های L4-5 یا L5-S1 که دو مهره پایینی در ستون فقرات هستند در بالای 90 درصد از افرادی که فتق دیسک پایین کمر دارند درگیر می شود.

در دیسک بین مهره های L4 و L5 ، عصب مهره L5 معمولا درگیر می شود. این عصب مسئول درک احساس در ساق پایینی پا تا روی پا است و ممکن است درد را در این ناحیه حس کنید. علاوه بر این زمانی که عصب L5 درگیر شود، عضلاتی که مسئول حرکت پا وشست پا هستند هم دچار مشکل در حرکت می شوند. برآمدگی دیسک L4-L5 که باعث فشار بر روی عصب L5 می‌شود، یکی از شایع‌ترین موقعیت‌هایی است که عارضه فتق دیسک در آن اتفاق می‌افتد.

فیزیوتراپی برای دیسک بین مهره های L4 و L5

زمانی که پزشک تشخیص داد که مهره های L4 و L5 در دیسک شما درگیر شده است و درمان شما را تجویز کرد، بسیار مهم است تا فیزیوتراپی را پیدا کنید که در خصوص این وضعیت و درمان آن باتجربه باشد. زمانی که برای فیزیوتراپی اقدام می کنید، جلسات شما اهداف جداگانه ای را دنبال می کند. ابتدا به شما تمریناتی داده می شود تا فشار را از روی عصب های شما که تحت فشار قرار گرفته شده اند برداشته شود.

هدف بعدی تمرینات تعادلی نخاع هستند و معمولا برای کمک به تعادل ستون فقرات تجویز می شوند. تمرینات هوازی برای کمک به بالا بردن استقامت شما نیز اضافه می شود. در آخر، ماساژ و کشش و تمریناتی برای دستیابی شما به انعطاف پذیری توسط فیزیوتراپ انجام می شود.

عموما انجام فیزیوتراپی به همراه درمان دارویی برای درد و آموزش به شما درخصوص تشخیص پزشکی صورت گرفته، به همان اندازه در درمان فتق دیسک بین مهره های L4 و L5 موثر است که جراحی بعد از 3 ماه می تواند اثربخش باشد.

انقباض کمر

استفاده از دستگاه انقباض کمر که برای برداشتن فشار از روی عصب های ستون فقرات به کار می رود، در کوتاه مدت می تواند موثر باشد. هریک از این تکنیک ها می تواند به بازگشت سریع شما به وضعیت عادی بدون آنکه علائم شما تشدید شود، کمک کند.

ماساژ درمانی

ماساژدرمانی دیسک L4 و L5 را درمان نمی کند اما انجام آن با افزایش جریان خون  به بافت های اطراف دیسک کمک می کند تا انعطاف پذیر شوند و حرکت های بیشتری را بتوانند انجام دهند. ماساژ مستقیم دیسک L4 و L5 صحیح نیست به این خاطر که مستقیم به دیسک آسیب دیده فشار وارد می کند و وضعیت را بدتر کرده و درد را افزایش می دهد. اگر بیمارانی که علائمی دارند که پزشک آن ها انجام جراحی را تشخیص داده یا علائم شدیدی مانند عدم کنترل ادرار و مدفوع دارند، بهتر است به طب فیزیکی مراجعه کنند و برای احتیاط برای انجام ماساژ درمانی موافقت درمانگر را داشته باشند.

درمان کایروپراکتیک

درمان کایروپراکتیک دیسک L4 و L5 شامل موارد جا انداختن قسمت جابجا شده ستون فقرات، تعادل بخشی به مفاصل و کاهش فشار از روی دیسک ها است. بهترین و موثرترین درمان برای دررفتگی دیسک L4 و L5 از طریق درمان کایروپراکتیک به شیوه بدون چرخش است.

تکنیک تحریک الکتریکی اعصاب (الکتروتراپی)

ابزار تحریک الکتریکی اعصاب از یک جریان الکتریکی برای تحریک ماهیچه های شما استفاده می کند. صدای زیادی دارد ولی دردناک نیست. الکترودهای قرار گرفته شده روی پوست جریان ضعیفی به نقاط کلیدی روی رشته عصب ارسال می کند. تحریک الکتریکی اعصاب اسپاسم عضلانی را کاهش داده و ترشح اندورفین را افزایش می دهد که مسکن طبیعی موجود در بدن است.

تمرینات مهره های L4 و L5

تمرینات تعادلی نخاع که هدفشان اندام های شکمی، ران و لگن است برای رهایی از درد دیسک L4 و L5 موثر است. بیماران فتق دیسک کمر که 12 هفته برنامه تمرینات تعادلی نخاعی را دنبال کرده اند، نشانه های بهبودی در درد و عملکرد کلی را مشاهده می کنند.

تمرینات استقامتی

تمرینات استقامتی به وزن و تکنیک های مقاومتی در استقامت عضلات در نخاع، پایین کمر، ران و پاها متکی است. این تمرین ها عموما شامل استفاده از باند مقاومتی برای ماهیچه های درگیر و تمرینات وزنی است. عضلاتی که برای رهایی از درد و بازیابی انعطاف پذیری دربیماران با درد در پایین کمر و دیسک مهر های L4 و L5 در این تمرینات مورد هدف هستند عضلات نخاع، سرینی، مولتی فیدوس و عرضی شکمی  هستند.

تمرینات کششی و انعطافی

این نوع از تمرینات با خم شدن به جلو وعقب متناسب با شرایط هر فرد به رهایی از درد پایین کمر و علائم دیگر دیسک L4 و L5 کمک می کند. گاهی بیماران سیاتیکی با انجام حرکات در جهت های خاص احساس رهایی از درد در مهره های کمر می کنند.

آیا راه رفتن خوب است؟

در درد پایین کمر و فتق دیسک L4 و L5 این نکته بسیار مهم است که از خوابیدن در تخت اجتناب کنید. علاوه بر تمرینات برای درد مهره L5 در پایین کمر، بسیاری از پزشکان ادامه دادن فعالیت روزانه و اضافه کردن پیاده روی را به برنامه روزانه را پیشنهاد میکنند.

با پیاده روی کوتاه شروع کنید و اگر درد اجازه داد فاصله را طولانی تر کنید. زمانی که درد فروکش کرد در هفته های آینده تمرینات سخت تری مانند دوچرخه سواری یا شنا اگر درد زیاد نشد، انجام دهید.

هشدارها و نکات احتیاطی

بسیار مهم است که زمانی که برای رهاشدن از درد دیسک پایین کمر تمرین میکنید، اگر علائم دیگری ظاهر شد با پزشک درمیان بگذارید. این علائم می تواند شامل درد شدید یا مزمن در پایین کمر، ضعف در یکی از پاها، مشکلات در ادرار و دفع، تب، دردهای شکمی یا از دست دادن بی دلیل وزن باشد.

رفتن به بالا