تزریق اوزون به کمر، شانه و گردن

تزریق اوزون به کمر، شانه و گردن
اوزون تراپی روشی درمانی با استفاده از اوزون است. از این روش برای درمان و تسکین انواع دردهای اسکلتی عضلانی و همچنین دردهای مفصلی استفاده میشود. اوزون یک مولکول بسیار واکنش‌پذیر است و با تزریق آن در مفصل زانو، توانایی‌های بدن برای ترمیم مفصل فیبروبلاست افزایش پیدا می‌کند.
: 26

اوزون تراپی روشی درمانی با استفاده از اوزون است. از این روش برای درمان و تسکین انواع دردهای اسکلتی عضلانی و همچنین دردهای مفصلی استفاده میشود. اوزون یک مولکول بسیار واکنش‌پذیر است و با تزریق آن در مفصل زانو، توانایی‌های بدن برای ترمیم مفصل فیبروبلاست افزایش پیدا می‌کند. از آنجا که اوزون در بسیاری از موارد توانایی بالایی در تسکین درد را دارد، 75 درصد شانس این وجود دارد که افراد مبتلا به درد مزمن برای همیشه بهبود یابند.

اوزون تراپی چیست؟

اوزون تراپی شامل تزریق یک داروی احیا کننده است که از اوزون- گازی متشکل از سه اتم اکسیژن- تشکیل شده است. این محلول همچنین حاوی داروهای ضد التهاب، ویتامین‌ها و مواد معدنی است. هنگامی که پزشکان پرولوزون را به مفصل آسیب‌دیده یا دژنراتیو دردناک تزریق می‌کنند، گازهای اوزون و اکسیژن باعث بازسازی بافت می‌شوند.

سلول‌ها برای زنده ماندن و بهبودی به اکسیژن نیاز دارند، بنابراین تزریق به بافت آسیب‌دیده با غلظت بالایی از اوزون باعث افزایش اکسیژن در ناحیه می‌شود و به بدن این امکان را می‌دهد تا خود را بهبود بخشد. هنگامی که مفصل آسیب دیده دارید، و یا دچار آرتروز هستید، اوزون تراپی می‌تواند باعث کاهش التهاب و درد و سهولت در حرکت کردن شود.

با گذشت زمان، و انجام چند جلسه تزریق، اوزون تراپی با بهبود سطح اکسیژن به بازیابی بافت مفصلی کمک می‌کند و این امکان را فراهم می‌کند که بافت همبند آسیب دیده بهبود یابد، بنابراین باعث بازگرداندن عملکرد کامل مفصل دردناک می‌شود.

مزایای اوزون درمانی اکسیژن

علاوه بر زمان بهبودی کوتاه‌تر و میزان عوارض کمتر نسبت به گزینه‌های درمانی تهاجمی‌تر، سایر مزایای اوزون درمانی اکسیژن عبارتند از موار زیر:

  • کم تهاجمی است.
  • یک روش سرپایی است.
  • زمان درمان کوتاه است.
  • هزینه آن بسیار کمتر از جراحی است.
  • یک روش بدون درد است.

اوزون تراپی برای تمام انواع دردهای اسکلتی- عضلانی و مفاصل، از جمله دردهای مزمن گردن و کمر، درد شانه ناشی از صدمات روتاتور کاف، دژنراتیو و آرتروز لگن و زانو، دیسک‌های تحلیل رفته و درد شانه و آرنج بسیار عالی است. این روش با ترمیم بافت همبند، ممکن است بتواند به طور دائمی درد مزمن گردن را از بین ببرد.

اثربخشی اوزون تراپی برای فتق دیسک

اوزون دیسک را کم آب می‌کند و از این رو باعث کاهش فشار بر روی اعصاب می‌شود. اوزون درمانی همچنین دارای اثرات ضد درد و ضد التهابی در درمان فتق دیسک است. نتیجه یک تحقیق در سال 2017 نشان داد که بیماران مبتلا به کمردرد به خصوص کمردرد ناشی از دیسک کمر، گردن درد ناشی از دیسک گردن و افرادی که به علت فشردگی اعصاب دچار درد در دست و پا هستند، بهترین گزینه‌ها برای اوزون تراپی می‌باشند.

اثربخشی اوزون تراپی برای درد شانه

طبق تحقیقات انجام شده افرادی که اوزون تراپی کرده‌اند، کاهش درد شانه و افزایش دامنه حرکتی را تجربه کرده‌اند. همچنین اوزون تراپی دارای مزایای ضدالتهابی در بیماران مبتلا به شانه یخ زده است.

اوزون تراپی چگونه انجام می‌شود؟

اوزون یک شکل از روش غیرجراحی برای بازسازی رباط‌های بدن و همچنین یک درمان دائمی برای دردهای مزمن است. اوزون یک درمان تزریقی برای بافت‌های همبند با استفاده از مواد کلاژن و گاز اوزن است که می‌تواند سبب ترمیم رباط‌های تضعیف شده یا آسیب دیده در داخل و اطراف مفصل شود. این مواد به داخل بافت آسیب دیده تزریق شده که باعث بازسازی رباط‌های صدمه دیده آن ناحیه می‌شوند.

اوزون با توقف چرخه التهابی، رباط‌های شل یا بافت همبند پاره شده را ترمیم و سفت می‌کند. این امر باعث گردش بهتر، افزایش جریان خون حامل مواد مغذی و هیدراتاسیون بافت‌های آسیب دیده می‌شود.

این روش ایمن و بی‌خطر است. پس از تزریق ممکن است کمی درد را تجربه کنید. بر اساس توصیه پزشک ممکن است نیاز به تکرار تزریقات باشد.

روش اوزون تراپی

ابتدا نواحی که قرار است تزریق در آنجا صورت بگیرد، بی‌حس می‌شوند. پس از آن معمولاً حدود دو تا چهار تزریق در یک ناحیه انجام می‌شود. این جلسه درمان تنها حدود 10 تا 15 دقیقه طول می‌کشد، و دو هفته پس از ویزیت بیمار دوباره باید به مطب مراجعه کند. پس از انجام اوزون تراپی معمولاً بعد از 3 تا 5 جلسه بیشترین تأثیرات را مشاهده خواهید کرد.

عوارض جانبی اوزون تراپی

مدت‌هاست که از اوزون تراپی به منظور تسکین درد استفاده می‌شود، و نسبت به سایر روش‌های سنتی ایمن‌تر است. عوارض جانبی در این روش بسیار نادر هستند. اما به هر حال هر روش درمانی ممکن است عوارض جانبی هرچند کم، با خود به همراه داشته باشد. ممکن است در اطراف محل تزریق مقداری حساسیت یا کبودی را تجربه کنید، اما این عوارض به سرعت و بدون عوارض طولانی مدت از بین خواهند رفت.

سوالات متداول مربوط به تزریق اوزون به شانه، گردن و پشت

نرخ موفقیت در این روش چقدر است؟

طبق مطالعات بالینی، 95 درصد بیماران با اوزون تراپی نتایج خوبی را تجربه می‌کنند.

نتایج اوزون تراپی را می‌توان با سایر روش‌های توانبخشی ترکیب کرد. این درمان ها شامل ماساژ ارتوپدی پیشرفته، کشش و تکنیک‌های تقویت کننده است.

5 درصد از بیماران ممکن است هیچ نتیجه‌ای از انجام این روش به دست نیاورند، که در این صورت می‌توانند از دیگر روش‌های درمانی استفاده کنند.

آیا تمرینی در کنار اوزون تراپی تجویز می‌کنید؟

در صورت لزوم، ممکن است پزشک تمرینات فیزیوتراپی خاصی را به شما ارائه دهد تا در خانه بین جلسات درمانی‌تان انجام دهید. این تمرینات به افزایش اثر اوزون تراپی کمک می‌کنند.

بعد از درمان باید از انجام چه کارهایی اجتناب کنم؟

به منظور پیشگیری از عفونی شدن محل تزریق تا 3 روز پس از تزریق از رفتن به استخرهای شنا و دریاچه‌ها اجتناب کنید. در این مدت می‌توانید حمام کنید.

چند جلسه درمان مورد نیاز است؟

معمولا بین سه تا شش جلسه اووزن تراپی مورد نیاز است. در برخی موارد، بعضی افراد ممکن است تنها نیاز به یک جلسه درمان داشته باشند، و برخی ممکن است هفت تا 8 جلسه درمان نیاز داشته باشند. تعداد جلسات درمان بستگی به شدت درد دارد. به عنوان مثال، درد خفیف با 3 جلسه درمان از بین می‌رود.

رفتن به بالا