پنج نوع اصلی سینی کابل کدامند؟

پنج نوع اصلی سینی کابل کدامند؟
پنج نوع اصلی سینی کابل کدامند؟ سینی های کابل عمدتا از فولاد، آلومینیوم یا پلاستیک تقویت شده با الیاف (FRP) ساخته شده و در پنج نوع اصلی تولید میگردند. سینی کابل برای تامین حفاظت مکانیکی در محیطی...
: 29

سینی های کابل عمدتا از فولاد، آلومینیوم یا پلاستیک تقویت شده با الیاف (FRP) ساخته شده و در پنج نوع اصلی تولید میگردند.

سینی کابل برای تامین حفاظت مکانیکی در محیطی که مقادیر زیادی کابل کنترل برق در حال کار است، استفاده می شود. علاوه بر حفاظت مکانیکی، این کابلها همچنین برای تسهیل مسیریابی کامل برای کابل های برق یا کنترل طراحی شده اند. این کابل ها می توانند هم بالای سر و هم زیر زمین نصب شده باشند.

انواع سینی کابل با مواد مختلف موجود است. تولیدکننده سینی کابل، سینی های برق را با فولاد گالوانیزه، آلومینیوم، فولاد ضد زنگ یا استیل و پلاستیک تقویت شده با الیاف شیشه می سازند. تصمیم گیری در مورد اینکه کدام سینی را انتخاب کنید، کاملاً به محیط استفاده و نصب بستگی دارد.

در اینجا محیط نصب به در نظر گرفتن ملاحظات الکتریکی و همچنین خوردگی اشاره دارد. علاوه بر این، هزینه نیز یک عامل تعیین کننده مهم است که باید در هنگام انتخاب سینی کابل در نظر گرفته شود. بیایید نگاهی به انواع سینی کابل بیندازیم

 

1.     سینی کابل آلومینیومی

سینی کابل های تولید شده با آلومینیوم توسط سازندگان سینی برق در ایران به عنوان سینی های آلومینیومی شناخته می شوند. به طور معمول، این سینی ها را می توان تقریبا در هر محیطی استفاده کرد. آنها به داشتن نسبت مقاومت به وزن خوب و مقاومت قابل قبول در برابر خوردگی شهرت دارند. این سینی کابلها به راحتی نصب می شوند و همچنین به دلیل وزن سبک آنها سودمند هستند. طبق گفته سازندگان اتصال دهنده ها در ایران، این سینی های کابل تقریباً 50 درصد سبک تر از سینی های کابل فولادی هستند.

این محصول به دلیل قیمت بالای آلومینیوم، جز گرانترین نوع از انواع سیستمهای محافظ سیم و کابلی می باشند.


2.     سینی کابل فولادی

سازندگان سینی کابل و مهندسین طراح برق، استفاده از سینی کابل فولادی را نیز توصیه می کنند. این محصولات به دلیل ویژگی ها و مزایای متعدد بسیار محبوب هستند.

سینی‌های کابل فولادی استحکام فوق‌العاده بالایی دارند و همچنین قیمت پایینی دارند. تنها نقطه ضعف سینی کابل فولادی وزن زیاد و مقاومت کمتر در برابر خوردگی آنهاست. جدای از این معایب، این سینی کابل برای استفاده در برنامه های مختلف واقعا ایده آل هستند.

سینی کابل فولادی خود به سه زیر گروه سینی کابل گالوانیزه گرم، سینی کابل گالوانیزه سرد و سینی کابل رنگ شده با رنگ الکترواستاتیک تقسیم بندی میگردد که هر یک از سه نوع ذکر شده کاربردهای متفاوتی دارند.

سینی های گالوانیزه سرد و گرم عمدتا در مصارف صنعتی و سینی های برق رنگ شده بیشتر در صنایع ساختمانی و مواردی که نیاز به تزیین دارند استفاده میگردد.

 

 

3.     سینی کابل فولادی ضد زنگ ( استیل )

سینی کابل های فولادی ضد زنگ نیز به طور گسترده در صنایع مختلف استفاده می شود. این محصولات در برابر مواد رنگزا بسیار مقاوم هستند. علاوه بر این، مقاومت زیاد در برابر مواد شیمیایی آلی و غیر آلی در دماهای بسیار بالا، ویژگی بارز سینی کابل های فولادی ضد زنگ است.

صنایع پتروشیمی و صنایعی که خورندگی اسیدی و شیمیایی دارند از این دسته از سیسمتهای محافظ سیم و کابل استفاده میکنند. همچنین کارخانجات صنایع غذایی که امکان پاشش آب وجود دارد، بهتر است از این نوع استفاده نمایند.


4.     سینی کابل نوع نردبانی

ممکن است این موضوع شما را شگفت زده کند که 80 درصد از سینی های کابل مورد استفاده در هر صنعتی از نوع نردبانی هستند. رطوبت در این نوع سینی کابل جمع نمی شود.

همچنین در مکان هایی که کابل ها از نوع قدرت و دمای بالا هستند بهتر است از نردبان کابل به جای سینی برق استفاده گردد که سریعتر خنک گردند. در رایزرها و مسیرهایی که سیستمهای محافظ بر روی دیوار نصب میگردند، این سیستم انتخاب بهتری خواهد بود.

5.     سینی کابل های کف جامد

اگر از مدارهای حساس استفاده می کنید، سینی کابل های کف جامد بهترین انتخاب هستند. این سینی های کابل شامل یک قسمت زیرین جامد با یک پوشش محکم است. برای حفاظت EMI یا RFI برتر، باید از این سینی کابل استفاده شود. همه تولیدکنندگان سینی برق در ایران در چنین شرایطی این گزینه را توصیه می کنند.

عمدتا برای مدیریت و انتقال کابلهای شبکه از این نوع سیستم مدیریت کابلی استفاده می گردد، اگر بخواهیم کابلها بر روی یکدیگر نویز نداشته باشند، میتوانیم از دیوایدر و صفحه جداکننده استفاده کنیم.

سینی های برق کف جامد با چندین دیوایدر را ترانکینگ می نامند و برای چندین کاربرد در کنار هم و جلوگیری از اثرات بر یکدیگر از آنها استفاده میگردد.

عمدتا سینی های کف جامد یا همان سینی های بدون پانچ به صورت سینی کابل گالوانیزه سرد ساخته میشوند که هم در مقابل زنگ زدگی مقاومت بالایی دارند و هم قیمت مناسبی نسبت به سایر انواع ذکر شده دارند.

 

رفتن به بالا