صندوق سرمایه‌گذاری مشترک چیست؟

صندوق سرمایه‌گذاری مشترک چیست؟
برای سرمایه‌گذاری در بازار بورس روش‌های متنوعی وجود دارد که یکی از آن‌ها صندوق‎‌های سرمایه‌گذاری مشترک هستند. این صندوق‌ها تحت مدیریت یک تیم حرفه‌ای و متخصص دارایی افراد را در سهام شرکت‌های مختلف بورسی سرمایه‌گذاری می‌کنند تا از سود حاصله هم به خود و هم به مشتریان منفعت برسانند. در این مقاله با تعریف این که صندوق سرمایه‌گذاری مشترک چیست؟ بیشتر با روش کار صندوق‌ها آشنا می‌شویم.
: 3

برای سرمایه‌گذاری در بازار بورس روش‌های متنوعی وجود دارد که یکی از آن‌ها صندوق‎‌های سرمایه‌گذاری مشترک هستند. این صندوق‌ها تحت مدیریت یک تیم حرفه‌ای و متخصص دارایی افراد را در سهام شرکت‌های مختلف بورسی سرمایه‌گذاری می‌کنند تا از سود حاصله هم به خود و هم به مشتریان منفعت برسانند. در این مقاله با تعریف این که صندوق سرمایه‌گذاری مشترک چیست؟ بیشتر با روش کار صندوق‌ها آشنا می‌شویم. 

تعریف صندوق سرمایه‌گذاری مشترک

به نهادی که منابع مالی مردم را جمع­ آوری و در سبد متنوعی از اوراق بهادار سرمایه‌گذاری می­کند صندوق سرمایه گذاری مشترک می‌گویند. اين صندوق‌ها با توجه به مصوبه مجلس شورای اسلامی که در آذر 1384 اعلام شد به عنوان جايگزين مناسبي براي سبدهاي مشاع شناخته شدند.

براي اطلاع از چگونگي فعاليت و نظارت بر اين صندوق‌ها باید اساسنامه و اميدنامه آن‌ها را مطالعه کنیم تا با جزئيات آن‌ها آشنا شویم و با توجه به استراتژي‌ها و انتظارات خود از سرمايه‌گذاري در بورس اوراق بهادار، در مورد خريد واحدهاي سرمايه‌گذاري اين صندوق‌ها تصميم مناسبي بگیریم.

به طور کلی صندوق‌های سرمایه‌گذاری به دو دسته صندوق‌های با سرمایه متغیر و صندوق‌های با سرمایه ثابت تقسیم‌بندی می‌شوند. صندوق‌های با سرمایه متغییر به صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک معروف‌اند که همواره آماده‌اند به عموم مردم سهام جدید بفروشند. قیمت سهام صندوق سرمایه‌گذاری مشترک متکی به ارزش خالص دارایی هر سهم است.

 در صندوق‌ با سرمایه ثابت، قیمت سهم صندوق را عرضه و تقاضا تعیین می‌کند در نتیجه قیمت می‌تواند کمتر یا بیشتر از ارزش خالص دارایی هر سهم باشد.

نکته دیگر در تعریف صندوق سرمایه‌گذاری مشترک، این است که صندوق‌های مشترک همان‌طور که انواع مختلفی دارند ویژگی‌های مختلفی نیز دارند. خرید صندوق به جای خرید مستقیم سهام شركت‌هاي بورسي، وجود مديريت حرفه‌اي، نقدشوندگي، صرفه‌جويي نسبت به مقياس، انگيزه مديريت صندوق سرمايه‌گذاري از جمله این ویژگی‌ها هستند.

انواع صندوق سرمایه‌گذاری مشترک

سه دسته از صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک عبارتند از صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت، صندوق سرمایه‌گذاری در سهام و صندوق سرمایه‌گذاری مختلط.

در صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت، بیشتر دارایی‌ها در بخش سپرده‌های بانکی، اوراق مشارکت و سایر اوراق بهاداری که دارای درآمد ثابت قرار گرفته و سرمایه‌گذاری می‌شوند. دو صندوق یاقوت و همای کارگزاری آگاه در دسته صندوق‌های درآمد ثابت هستند که صندوق همای سود ماهانه نیز ارائه می‌‎دهد.

در صندوق سرمایه‌گذاری در سهامی  نیز ۷۰ درصد از وزن سبد دارایی در بازار سهام و ۳۰ درصد باقی مانده در سپرده‌های بانکی، اوراق مشارکت و اوراق بهادار سرمایه‌گذاری می‌شود و به علت وجود این حجم از سهام در صندوق سهامی، بازده و ریسک آن‌ها نسبت به صندوق‌های دیگر بیشتر است. یکی از صندوق‌های سهامی پربازده در میان صندوق‌های موجود در بازار، صندوق مشترک آگاه است که عنوان پربازده‌ترین صندوق کشور در سال‌های اخیر را به خود اختصاص داده است.

ترکیب دارایی در صندوق سرمایه‌گذاری مختلط به صورت نیمی سهام و نیمی اوراق با درآمد ثابت است. با توجه به آنچه گفتیم مشخص می‌شود که در مقایسه این صندوق‌ها مطلبی که اهمیت دارد میزان دارایی صندوق‌ها و محل سرمایه‌گذاری آن‌هاست. در ادامه برای شناخت صندوق‌های مشترک و پاسخ به این سوال که صندوق سرمایه‌گذاری مشترک چیست؟ ارکان تشکیل دهنده صندوق‌ها را معرفی خواهیم کرد.

اركان صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک

ارکان صندوق سرمايه‌گذاري مشترك شامل مجمع صندوق، مدیر، متولی، ضامن، حسابرسی و ... است که هر کدام نقش خاصی در اداره یک صندوق بر عهده دارند.

  • مجمع صندوق

مجمع صندوق بالاترين ركن صندوق است و مهم‌ترين وظيفه آن انتخاب مدير، متولي، ضامن و حسابرس و معرفي آن‌ها به سازمان بورس و اوراق بهادارجهت تاييد است.

  • مدير صندوق

ركن اجرايي صندوق و متخصص در صندوق است که باید مطابق اساسنامه گزارشات پيش‌بيني شده و اطلاعات قابل ارائه را تهيه کند و در اختيار متولي، حسابرس و سازمان بورس قرار دهد.

  • متولي صندوق

متولی ركن نظارتي صندوق به حساب می‌آید که توسط مجمع صندوق انتخاب می‌شود.

  • ضامن

ضامن نيز توسط مجمع انتخاب می‌شود و کار ضامن فراهم کردن نقدينگي كافي در شرايطي است كه صندوق براي انجام پرداخت‌ها طبق اساسنامه يا ابطال واحدهاي سرمايه‌گذاري متقاضيان وجه نقد كافي نداشته باشد.

  • حسابرس

یکی دیگر از ارکان صندوق حسابرس است. مدت ماموريت حسابرس توسط مجمع و وظايف و مسئوليت‌هاي محوله او طبق اساسنامه تعیین می‌شود.

  •  كارگزاران صندوق

لازم است که مدير صندوق براي انجام امور مربوط به معاملات سهام از خدمات كارگزاران استفاده کند.

بهترین صندوق سرمایه‌گذاری مشترک

تا به این قسمت از مقاله و برای دانستن این که صندوق سرمایه‌گذاری مشترک چیست؟ گفتیم که صندوق‌ها انواع و ویژگی‌ها و مزایایی خاص خود را دارند و شاید برای افرادی که تمایل به سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها دارند این سوال پیش بیاید که بهترین صندوق سرمایه‌گذاری مشترک کدام است؟ انتخاب بهترین صندوق مشترک از آن جهت دارای اهمیت است که با یک انتخاب صحیح بازده دریافتی شما بیشتر خواهد بود و یک سرمایه‌گذاری پر منفعت را تجربه خواهید کرد.  

حال برای جواب به سوال بهترین صندوق سرمایه‌گذاری مشترک کدام است؟ لازم است قبل از هر چیزی مشخص کنید که میزان ریسک‌پذیری‌تان چه اندازه است تا با توجه به هدف و روحیات خود گزینه مناسب را انتخاب کنید. چرا که به عنوان مثال صندوق‌های با درآمد ثابت ریسک کمتری دارند و صندوق‌های سهامی ریسک بیشتر.

مثلا در بالا گفتیم که صندوق همای و یاقوت آگاه صندوق درآمد ثابت هستند یعنی اکثر دارایی آن‌ها در اوراق با درآمد ثابت است پس اگر یک سرمایه‌گذاری بدون ریسک با سودی بیشتر از سپرده‌های بانکی را می‌خواهید، این دو صندوق گزینه‌های مناسبی برای سرمایه‌گذاری شما هستند. اما اگر به بازدهی بالا فکر می‌کنید و تحمل پذیرش ریسک زیاد هم دارید، صندوق مشترک آگاه گزینه بسیار مطلوبی است. چرا که این صندوق در طول 13 سال فعالیت خود توانسته بازدهی 38000 درصدی داشته باشد. پس از صندوق مشترک، صندوق‌های هستی بخش آگاه با نماد «مثقال» و زمرد بهترین گزینه سرمایه‌گذاری میان صندوق‌های مشترک سهامی هستند.

جمع‌بندی
با بررسی صندوق های سرمایه گذاری و برای درک این مطلب که صندوق سرمایه‌گذاری مشترک چیست؟ در این مطلب انواع و ارکان بهترین صندوق‌ سرمایه‌گذاری مشترک را توضیح دادیم و بهترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک موجود در بازار را نام بردیم.

رفتن به بالا