سقط عمدی پشت سر هم چه عوارضی دارد؟

سقط عمدی پشت سر هم چه عوارضی دارد؟
سقط عمدی پشت سر هم چه عوارضی دارد؟ به دلایل مختلفی ممکن است تصمیم به سقط عمدی جنین داشته باشید. گاهی اوقات تشخیص های پزشکی و غربالگری، ثابت می کند که با ریسک بالایی جنین دچار مشکلاتی در سلامتی ب...
: 31

به دلایل مختلفی ممکن است تصمیم به سقط عمدی جنین داشته باشید. گاهی اوقات تشخیص های پزشکی و غربالگری، ثابت می کند که با ریسک بالایی جنین دچار مشکلاتی در سلامتی بوده و تصمیم به سقط عمدی گرفته می شود. به همین شکل دلایل دیگری می تواند منجر شود تا مادر تصمیم به ختم حاملگی گرفته و جنین را سقط کند. اما در این میان باید دقت کافی به عوارض سقط جنین پشت سر هم داشت و با دانستن این عوارض، تصمیمات بهتری اتخاذ کرد.

در ادامه با ما همراه باشید تا در خصوص عوارض سقط عمدی پشت سر هم، بیشتر بدانیم.

عوارض سقط جنین عمدی پشت سر هم                           

به طور کلی سقط جنین دارای عوارض جدی است که به هیچ وجه نمی توان آن ها را نادیده گرفت. این عوارض زمانی که چند دوره سقط جنین پشت سر هم به صورت عمدی اتفاق بیفتد، به مراتب بدتر و جدی تر خواهند بود. کسب اطلاعات بیشتر در مورد بیماری های زنان، به ویژه در حوزه بارداری و سقط جنین، کمک می کند تا کمترین صدمه را در چنین شرایطی تجربه کرد.

از جمله عوارض سقط جنین عمدی پشت سر هم، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

چسبندگی رحم

چسبندگی رحم عارضه مستقیم سقط جنین (به ویژه سقط بیش از دو بار) است. سقط جنین عمدی باعث از بین رفتن مخاط محافظ داخل رحم شده و این اتفاق در مرحله بعدی به چسبندگی رحم منجر می شود. چسبندگی رحم می تواند در شدت و ضعف های متفاوتی بوده و در مراحل ابتدایی یا بسیار مزمن قرار داشته باشد. به علاوه ممکن است چسبندگی تنها در بخشی از دیواره رحم اتفاق افتاده یا کل سطح آن را درگیر کند.

نکته: اگر چه چسبندگی رحم یکی از عوارض سقط عمدی پشت سر هم محسوب می شود، اما این عارضه خود می تواند به عنوان یک ریسک جدی در حاملگی محسوب شده و منجر به سقط ناخواسته گردد.

بهم ریختن ریتم قاعدگی

سقط جنین عمدی پشت سر هم، باعث بهم ریختن نظم عادات ماهیانه خانم ها شده و مشکلات بیشتری را نیز در پی خواهد داشت. بهم ریختن هورمون ها، دردهای شدید در ناحیه زیر شکم، سردردهای میگرنی، حالت تهوع، استفراغ و ... از جمله عوارض برهم خوردن نظم عادت ماهیانه است. البته در هر بار سقط جنین نیز خونریزی های جدی و طولانی رخ می دهد که موجب ضعف شدید و در برخی موارد بدون رسیدگی های پزشکی، مرگ خواهد شد.

ناباروری از عوارض سقط جنین عمدی

این یکی از اصلی ترین مشکلاتی است که به هیچ وجه نمی توان آن را نادیده گرفت. به علاوه عارضه قبلی یعنی چسبندگی رحم نیز خود موجب ناباروری خواهد شد. سقط های عمدی پشت هم، ریسک عفونت های لوله های فالوپ را بالا برده و ممکن است برای همیشه شانس بارداری شخص را از بین ببرند. از این روی برای بانوانی که حتی ذره ای ممکن است مایل به بارداری در آینده دور یا نزدیک باشند، سقط عمدی ریسکی بزرگ به حساب می آید.

زایمان زودرس

زایمان زودتر از موقع، ممکن است مشکلات زیادی برای نوزاد تازه متولد شده به همراه داشته باشد. در بهترین حالت نوزاد باید مدتی را در بخش مراقبت های ویژه نوزادان یا همان NICU، در دستگاه های مخصوص و تحت رسیدگی های خاص باشد. در شرایط بدتر، ممکن است نوزاد کاملا نارس یا ناقص بوده و حتی اقبالی به ادامه حیات نداشته باشد.

فوت جنین

مشکلات رحمی و عفونت های ناشی از سقط های مکرر عمدی، ریسک فوت جنین در رحم را نیز بالا می برد. این یکی از غم انگیزترین مواردی است که برای مادران باردار ممکن است رخ داده و تمام روزهای سخت و شیرین بارداری را در یک نقطه تلخ پایان دهد.

در برخی موارد جنین در رحم مادر فوت کرده و او از این موضوع بی اطلاع مانده است. چنین وضعیتی بسیار خطرناک بوده و ممکن است به فوت مادر باردار منجر شود.

سوراخ شدن رحم از عوارض سقط جنین عمدی

سوراخ شدن رحم نیز یکی از مشکلاتی است که در هر بار سقط جنین ممکن است رخ دهد. اگر چه ریسک این اتفاق آن قدرها در هر بار سقط جنین عمدی یا غیرعمدی بالا نیست؛ اما با تکرار سقط، ریسک بیشتری نسبت به آن به وجود می آید.

بزرگترین مشکلی که در خصوص سوراخ شدن رحم داریم، عدم تشخیص به موقع این عارضه است. تشخیص ندادن به موقع سوراخ یا پارگی دیواره رحم، باعث عفونت های مختلفی می شود که خود به عنوان عاملی برای ناموفق بودن بارداری های بعدی، شناخته می شود.

بارداری خارج از رحم

یکی از انواع بارداری های پوچ و خطرناک که ممکن است سلامت مادر را نیز به خطر بیندازد، بارداری خارج از رحم است. سقط های عمدی پشت هم، ریسک بارداری خارج از رحم را به شدت افزایش می دهد. لازم به ذکر است که حاملگی خارج از رحم، یکی از دلایل فوت های ناشی از بارداری های غیرسالم است که هر ساله آمار قابل توجهی را به خود اختصاص می دهد.

سقط جنین غیرعمدی

پایان یافتن ناخواسته بارداری در سه ماهه اول بارداری، آن قدرها عجیب و نادر نیست، اما در صورت تکرار زیاد سقط جنین عمدی، این ریسک به مراتب افزایش یافته و حتی به دوره های بعد از سه ماهه اول نیز سرایت پیدا می کند.

به این شکل زمانی که خانمی قصد بارداری موفق پس از چندین بار سقط جنین عمدی را دارد، شانس موفقیت وی به میزان قابل توجهی در شکل گیری نطفه کاهش پیدا خواهد کرد. به علاوه در صورت شکل گیری نطفه نیز ادامه پیدا کردن موفق بارداری تا زایمان سالم و غیرزودرس، با ریسک های زیادی همراه است.

افسردگی های روحی از عوارض سقط جنین عمدی

در بالا به عوارض جسمی سقط عمدی پشت سر هم، اشاره کردیم؛ اما به جز این یک هیولای دردناک دیگر در ذهن بانویی که سقط را پشت سر گذاشته شکل می گیرد. افسردگی های روحی ناشی از سقط جنین های مکرر، با کاهش میزان تمرکز، خشم، استرس و اضطراب، زودرنجی، گوشه گیری و موارد مشابه همراه می شود.

همین طور در بسیاری از مواقع مشاهده می شود که احساس گناه شدید مادر باردار که سقط جنین عمدی را پشت سر گذاشته است، به عوارض روحی جدی تری می انجامد.

نتیجه گیری

در بالا به عوارض سقط جنین عمدی پشت سر هم که اتفاقا عوارضی جدی نیز بودند، اشاره کردیم. ممکن است افراد در شرایط سنی مختلف و بسته به زمان سقط جنین و تعداد دفعات آن، تمامی یا تنها بعضی از این عوارض را تجربه کنند. در مواردی هم کمترین میزان مشکلات پس از سقط جنین در شرایط بیمارستانی و پزشکی ممتاز، به وجود می آید. با این همه می توان نتیجه گرفت که عوارض سقط جنین های عامدانه، بسیار زیاد بوده و در این مورد باید دقت و مشاوره پزشکی داشت.

 

 

رفتن به بالا