تاریخچه بیت کوین

تاریخچه بیت کوین
تاریخچه بیت کوین پیدایش دنیای ارزهای دیجیتال از سال 2008 و با انتشار مقاله‌ای به نام پول الکترونیکی «بیت‌کوین» شروع شد. ساتوشی ناکاموتو شروع‌کننده این انقلاب عظیم بود و امروز تبدیل به تیتر اول...
: 33

پیدایش دنیای ارزهای دیجیتال از سال 2008 و با انتشار مقاله‌ای به نام پول الکترونیکی «بیت‌کوین» شروع شد. ساتوشی ناکاموتو شروع‌کننده این انقلاب عظیم بود و امروز تبدیل به تیتر اول رسانه‌های جهان شده‌است. اقتصاددانان زیادی در این باره بررسی و تحقیق می‌کنند تا بتوانند آینده سرمایه‌گذاری در «بیت کوین» را پیش‌بینی کنند. بیت‌کوین اولین رمزارز دنیای کریپتوکارنسی است که به شکل گسترده‌ای توسط عموم مردم پذیرفته شد. این ارز دیجیتال همان‌طور که از نامش پیداست ماهیت فیزیکی ندارد و در بستر اینترنت کار می‌کند. چنانچه از تاریخچه بیت‌کوین و نحوه کار این رمزارز چیزی نمی‌دانید، این مطلب برای شما نوشته شده‌است. با ما همراه شوید تا پدیده قرن 21 را بررسی کنیم.

بیت کوین چیست؟

 قبل از آنکه بخواهیم تاریخچه بیت کوین و وقایع پیش‌آمده را بررسی کنیم، بهتر از در ابتدا با این رمزارز آشنا شویم. در حقیقت، بیت‌کوین یک واحد پول دیجیتال رمزنگاری شده است و این امکان را به کاربران می‌دهد که بدون واسطه، معاملاتی امن و همتا به همتا داشته باشند. این ارز دیجیتال برخلاف سرویس‌های سنتی مانند «Pay Pal» که برای انتقال پول از سیستم مالی سنتی استفاده می‌کنند، یک سیستم غیرمتمرکز است. یعنی دو نفر در هر نقطه از جهان که هستند می‌توانند برای یکدیگر بدون دخالت واسطه‌ای مانند بانک، بیت‌کوین ارسال کنند. تمامی این معاملات که با ارزهای دیجیتال انجام می‌شوند، روی شبکه «بلاک‌چین» قابل رهگیری هستند.

بلاک‌چین چگونه کار می‌کند؟

درواقع «بلاک‌چین» یک پایگاه‌داده شبیه به دفترکل بانک است که اطلاعات تمامی مشتریان خود را روی آن ذخیره می‌کند. هر تراکنشی که با استفاده از بیت‌کوین انجام می‌شود در بلاک‌چین ذخیره می‌شود. برخلاف سیستم بانکی که دفتر کل بانک به شکل متمرکز و در جایی مشخص ذخیره می‌شود، بیت‌کوین غیرمتمرکز است. اطلاعات بلاک‌چین این ارز دیجیتال در کل شبکه توزیع می‌شود و هیچ شرکت و یا نهاد خاصی کنترل آن را بر عهده ندارند. بیت‌کوین یک دارایی باارزش محسوب می‌شود و ماهیت آن به‌گونه‌ای طراحی شده‌است که باید توسط افراد حاضر در شبکه اداره شود. هر تراکنشی که در شبکه انجام می‌شود نیاز به تأیید اعضا شبکه دارد و تا زمانی که تراکنش مورد تأیید اعضا شبکه قرار نگیرد، انجام نمی‌شود.

نحوه کار بیت‌کوین چگونه است؟

همان‌گونه که گفتیم، برای اینکه یک تراکنش در شبکه بیت‌کوین انجام شود باید مورد تأیید اعضا قرار بگیرد. انجام این کار مزایای زیادی دارد و برای جلوگیری از مشکلاتی مانند تقلب و دوبار خرج کردن دارایی‌های شبکه انجام می‌شود. برخی از افراد تصمیم می‌گیرند تا تأیید تراکنش‌ها را انجام دهند و در قبال انجام این کار پاداش دریافت می‌کنند. پاداش انجام این کار ارز بیت‌کوین است یعنی هر فردی تراکنش‌ها را تأیید کند و به شبکه سرویس دهد، بیت‌کوین دریافت می‌کند. به انجام این فرآیند که طی آن بیت‌کوین جدید وارد چرخه بازار می‌شود «استخراج ارز دیجیتال» گفته می‌شود. پس از اتمام مراحل استخراج، ارزهای به‌دست‌آمده را می‌توانیم در «بهترین سایت خرید ارز دیجیتال» معامله کنیم.

تاریخچه بیت کوین و نحوه پیدایش این ارز دیجیتال

تاریخچه بیت کوین و شکل‌گیری آن به انتشار مقاله‌ای در سال 2008 در فضای مجازی بر می‌گردد. در این مقاله نوعی پول الکترونیکی به نام بیت‌کوین توسط ساتوشی ناکاموتو معرفی شد. با این معرفی تحولی بزرگ در دنیا انجام شد و به دنبال آن فعالیت‌های حرفه‌ای بلاک‌چین شکل گرفت. شاید فکر کنیم که دانستن تاریخچه بین کوین چه کمکی به ما می‌کند؟ شناخت تاریخچه بیت‌کوین برای درک و پیش‌بینی روند آینده ارزهای دیجیتال امری ضروری است. در ادامه با تاریخچه رمزنگاری و پیدایش بیت‌کوین آشنا می‌شویم.

 • ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۷ - سال‌های قبل از ظهور بیت کوین
  درست است که بیت کوین اولین رمزارز ساخته شده در جهان است اما قبل از عرضه آن تلاش‌های زیادی برای ایجاد ارزهای دیجیتال دیگر انجام شد. به طور مثال B-Money و Bitgold برای ساخت ارز دیجیتال با استفاده از یک دفتر کل امن (Ledger Secured) تلاش کردند که هیچگاه به نتیجه نرسید.
 • 2008 – تأسیس سایت
  دامنه bitcoin.org در آگوست سال 2008 ثبت شد و پس از آن مقاله‌ای با عنوان «بیت‌کوین - یک سیستم پول الکترونیکی نظیر به نظیر» منتشر شد.
 • 2009 – پیدایش اولین بیت‌کوین
  نرم‌افزار Bitcoin Core ساخته شد و برای اولین‌بار در اختیار عموم قرار گرفت. در این سال تولید بیت‌کوین‌، تأیید و ثبت تراکنش‌ها در بلاک‌چین آغاز شد.
 • 2010 – ارزش‌گذاری بیت‌کوین
  در این سال برای اولین‌بار شخصی در ازای خرید 2 پیتزا، 10 هزار بیت‌کوین پرداخت کرد که حدوداً ارزش این تعداد بیت‌کوین 25 دلار بود.
 • ‌ 2011– پیدایش آلت‌کوین‌ها

  آشنایی بیشتر افراد با بیت‌کوین موجب شد تا ایده ارزهای دیجیتال رمزنگاری شده و غیرمتمرکز محبوب شود. ارزهای دیجیتال Namecoin و Litecoin از اولین رقبای بیت‌کوین بودند.
 • ‌ 2012– اولین هاوینگ
  در این سال بیت‌کوین جای خود را در میان رسانه‌ها و مردم پیدا کرده بود. اولین هاوینگ این ارز انجام شد و پاداش استخراج از 50 دلار به 25 دلار رسید.
 • ‌ 2013– سقوط قیمت بیت‌کوین
  در زمان کوتاهی ارزش هر واحد بیت‌کوین به 1000 دلار رسید اما قیمت آن به‌سرعت کاهش پیدا کرد. با سقوط قیمت بیت‌کوین به 300 دلار، بسیاری از افراد متحمل ضررهای زیادی شدند و پس از آن دو سال زمان برد تا قیمت بیت‌کوین دوباره به 1000 دلار برسد.
 • ‌ 2014– سرقت و کلاهبرداری بزرگ
  در تاریخچه بیت‌ کوین سال 2014 بدترین سال این ارز شناخته می‌شود. صرافی Mt.Gox با 850 هزار بیت‌کوین از دسترس خارج شد و صاحبان آن ارزها دیگر رنگ پول را ندیدند. این حادثه تأثیر مخربی را روی بازار به جا گذاشت و از سوی دیگر ممنوع اعلام شدن بیت‌کوین در چین اوضاع را وخیم‌تر کرد.
 • ‌ 2015– قانون‌گذاری برای بیت‌کوین
  پس از ریزش سنگین در سال‌های گذشته، بیت‌کوین در سال 2015 تا حدودی توانست قیمت خود را افزایش دهد. سرپرست امور مالی نیویورک نیز قوانینی برای این ارز و سایر ارزهای رمزنگاری شده در این شهر تدوین کرد.
 • 2016– ظهور اتریوم و عرضه اولیه سکه (ICO)
  یا معرفی و ورود اتریوم در این سال، این ارز به یک رقیب جدی برای بیت‌کوین تبدیل شد.
 • 2017– پرواز بیت‌کوین
  با افزایش تعداد مکان‌هایی که می‌توان در آنها بیت‌کوین خرج کرد، رشد این ارز دیجیتال افزایش داشت. در این دوره ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال به 11 میلیارد دلار رسید.
 • 2018– ایجاد محدودیت
  پس از دو سال رؤیایی، سال 2018 بسیار سخت گذشت و شرکت‌های مختلف اقدام به وضع قوانین سخت‌گیرانه برای این رمزارز کردند.
 • 2019– پذیرش بیت‌کوین در شرکت‌های مشهور
  امکان ارسال بیت‌کوین روی واتس‌اَپ، اضافه‌شدن بیت‌کوین به فروشگاه غیرمتمرکز سامسونگ، عبور استخراج بیت‌کوین از مرز 18 میلیون از جمله رویدادهای مهم سال 2019 است.
 • 2020–شکست سقف تاریخی
  همه‌گیری کووید 19 بیت‌کوین را به ستاره بازارهای مالی تبدیل کرد. شرکت‌های زیادی شروع به سرمایه‌گذاری در رمزارزها کردند و خیلی از ایرانی‌ها وارد بازار شدند. در ماه دسامبر سال 2020، هر واحد بیت‌کوین با قیمت 20 هزار دلار معامله شد.
 • 2021– همچنان رشد
  قیمت بیت‌کوین در ابتدای سال از 30 هزار دلار گذشت و تا پایان سال توانست سقف تاریخی 68 هزار دلار را ثبت کند. توسط شرکت‌هایی مانند ویزا، مسترکارت، مایکروسافت، کی‌اف‌سی پذیرفته شد و می‌توانیم تقریباً همه‌چیز را با این ارز دیجیتال بخریم.

سخن پایانی

بیت‌کوین در تمامی این سال‌هایی که گذشت ثابت کرد که یک دارایی پرنوسان است، اما افراد صبور در این بازار برنده نهایی هستند. اگر علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین هستیم، در صورتی که آموزش کافی ببینیم برنده خواهیم بود. چنان‌چه آموزش‌ کافی نباشد، نمی‌توانیم در این بازار جذاب اما پرنوسان، به سوددهی مستمر برسیم.

رفتن به بالا