مقایسه مهم‌ترین مشخصات میلگرد بناب و میلگرد زاگرس

مقایسه مهم‌ترین مشخصات میلگرد بناب و میلگرد زاگرس
مقایسه مهم‌ترین مشخصات میلگرد بناب و میلگرد زاگرس تعداد کارخانه‌های تولیدکننده میلگرد در ایران کم نیست و اگر قصد خرید میلگرد را دارید، تقریباً در هر استانی می‌توانید چند کارخانه تولید میلگ...
: 34

تعداد کارخانه‌های تولیدکننده میلگرد در ایران کم نیست و اگر قصد خرید میلگرد را دارید، تقریباً در هر استانی می‌توانید چند کارخانه تولید میلگرد پیدا کنید. بر خلاف کارخانه‌هایی مثل ذوب‌آهن اصفهان، تعداد زیادی از این کارخانه‌ها قدمت زیادی ندارند. این کارخانه‌ها بر اساس تکنولوژی روز دنیا راه‌اندازی شده‌اند و محصولات آن‌ها، از با کیفیت‌ترین میلگردهای موجود در بازار محسوب می‌شود. کارخانه‌هایی مثل ظفر بناب و صبا فولاد زاگرس، در دسته چنین کارخانه‌هایی قرار می‌گیرند که قیمت میلگرد امروز آن‌ها نیز مقرون به‌صرفه و مناسب است.

در این مقاله، با مهم‌ترین مشخصات میلگرد این 2 کارخانه، آشنا می‌شوید:

 

1.   میلگرد زاگرس سابقه بیشتری در بازار دارد یا میلگرد بناب؟

کارخانه صبا فولاد زاگرس از جمله مدرن‌ترین و جوان‌ترین کارخانه‌های تولید میلگرد در کشور است که در سال 1393، آغاز به کار نمود. این کارخانه در شهرستان بروجن از توابع استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد. تجهیزات خط تولید این کارخانه از شرکت زیمنس آلمان تهیه شده است.

در مقابل، کارخانه ظفر بناب قرار دارد که نخستین میلگردهای آن، در سال 1386 وارد بازار شدند. وزن مناسب میلگرد ظفر، منجر به شهرت آن در بازار شده است. این کارخانه از بزرگ‌ترین تأمین‌کنندگان میلگرد در کشور و منطقه شمال غرب به شمار می‌رود. در جدول زیر، مهم‌ترین مشخصات 2 کارخانه صبا فولاد زاگرس و ظفر بناب با یکدیگر مقایسه شده است:

 

مقایسه مشخصات کارخانه‌های ظفر بناب و صبا فولاد زاگرس

ردیف

نام کارخانه

سال تأسیس

ظرفیت تولید میلگرد

محدوده جغرافیایی

1

ظفر بناب

1386

400.000 تن در سال

بناب، شهرک صنعتی سهند

2

صبا فولاد زاگرس

1393

420.000 تن در سال

شهرک صنعتی سفیددشت- بروجن

 

اگر قصد خرید میلگرد از درب کارخانه را دارید، جدول بالا به شما کمک می‌کند تا محدوده جغرافیایی هر کارخانه را بدانید و آن را با محل استقرار پروژه خود مقایسه کنید. با این مقایسه، می‌توانید هزینه حمل بار میلگرد از درب کارخانه تا محل پروژه را تخمین بزنید و ببینید که خرید از درب کارخانه برای شما مقرون به‌صرفه هست یا خیر. به‌عنوان مثال، قیمت میلگرد بناب درب کارخانه، برای پروژه‌های مستقر در شمال غرب کشور، مقرون به‌صرفه است.

2.   سایزهای میلگرد بناب و میلگرد زاگرس چقدر تنوع دارد؟

تنوع سایز یکی از مهم‌ترین مؤلفه‌ها در انتخاب میلگرد یک کارخانه است، چرا که دست خریدار را در کاربرد سایز مناسب میلگرد در بخش‌های مختلف سازه، باز می‌گذارد؛ اما میلگردها تنها بر اساس سایز دسته‌بندی نمی‌شوند و مهم‌تر از سایز، گرید میلگرد است. گرید بندی میلگرد در بازار میلگرد ایران، بر اساس استاندارد روسی GOST 5781 انجام می‌شود. در این استاندارد، انواع میلگرد در گریدهای A1، A2، A3 و A4 دسته‌بندی می‌شود که گرید A1 به معنای میلگرد ساده بوده و سایر گریدها، مربوط به انواع میلگرد آجدار با نوع آج و مشخصات شیمیایی و مکانیکی متفاوت می‌شود.

تمامی کارخانه‌های سازنده میلگرد، همه این گریدها را تولید نمی‌کنند و به همین دلیل، دانستن تنوع گرید و سایز میلگرد یک کارخانه، در انتخاب آن برای خرید اهمیت زیادی دارد. جدول زیر، تنوع گرید و سایز میلگرد 2 کارخانه صبا فولاد زاگرس و ظفر بناب را نشان می‌دهد:

 

مقایسه انواع میلگرد زاگرس و میلگرد بناب

ردیف

نام کارخانه

گریدهای میلگرد تولیدی

سایز (میلی‌متر)

1

ظفر بناب

A2

8 و 10

A3

10 تا 28

2

صبا فولاد زاگرس

A3

10 تا 40

A4

به سفارش مشتری

 

صبا فولاد زاگرس از معدود کارخانه‌های تولید میلگرد در ایران است که گرید A4 میلگرد و سایزهای 32 به بالای میلگرد آجدار را تولید می‌کند و این موضوع را می‌توان برگ برنده آن در مقایسه با هر کارخانه‌ای دانست.

 

 

3.   کدام میلگرد سنگین‌تر است؟ میلگرد بناب یا میلگرد زاگرس؟

وزن میلگرد نیز یکی از مؤلفه‌های مهم و تأثیرگذار در انتخاب میلگرد یک کارخانه است. چرا که نزدیک بودن وزن میلگرد به بازه وزنی جدول اشتال، یکی از نشانه‌های با کیفیت بودن میلگرد به شمار می‌رود. البته پایین بودن وزن میلگرد یک کارخانه، نشان‌دهنده بی‌کیفیت بودن آن نیست و ممکن است یک میلگرد سبک که وزن آن نزدیک به بازه پایینی جدول اشتال است، از نظر خواص شیمیایی و مکانیکی، از یک میلگرد سنگین بهتر باشد. در جدول زیر، وزن میلگرد گرید A3 صبا فولاد و ظفر بناب، با یکدیگر مقایسه شده است:

 

مقایسه وزن میلگرد A3 کارخانه‌های ظفر بناب و صبا فولاد زاگرس

سایز میلگرد (mm)

وزن یک شاخه میلگرد (Kg)

میلگرد زاگرس

میلگرد بناب

جدول اشتال

10

7.4

6.4

7.5

12

10.66

10.2

10.7

14

14.52

13.6

14.6

16

18.96

17.3

18.9

18

24

22.1

24

20

29.64

28

29.7

22

35.76

35.5

35.6

25

46.2

45.9

46.2

28

57.96

55.5

58

 

همان‌طور که در جدول بالا می‌بینید، وزن میلگرد زاگرس به‌مراتب بیشتر از وزن میلگرد بناب است. به همین دلیل، قیمت میلگرد زاگرس به ازای هر شاخه نیز از قیمت میلگرد بناب بیشتر خواهد بود. البته کیفیت بالای میلگرد زاگرس، این اختلاف قیمتی را جبران می‌کند.

 

4.   چگونه میلگرد بناب را از میلگرد زاگرس تشخیص دهید؟

هر 2 کارخانه ظفر بناب و صبا فولاد زاگرس، یک علامت اختصاری را روی بدنه تمامی میلگردهای خود به‌صورت برجسته حک می‌کنند که از طریق آن می‌توانید اصالت میلگردهای 2 کارخانه را تشخیص دهید. این علامت معمولاً ترکیبی از نام کارخانه سازنده و روش تولید میلگرد است که بر اساس موازین استاندارد ملی تولید میلگرد یا ISIRI 3132، تمامی تولیدکنندگان میلگرد ملزم به حک کردن آن روی بدنه میلگردهای خود هستند. در ادامه، علامت اختصاری میلگرد بناب و میلگرد زاگرس را می‌بینید:

 

·       علامت ZN.CT برای تشخیص اصالت میلگرد بناب

·       علامت SFZ برای تشخیص اصالت میلگرد زاگرس

 

برای تهیه کردن میلگرد بناب و میلگرد میانه، می‌توانید از طریق خرید از درب کارخانه، بورس کالا یا خرید اینترنتی اقدام کنید. خرید از بورس کالا، شباهت زیادی به خرید از درب کارخانه دارد و معایبی مثل زمان‌بندی نامناسب در ارسال بار، هزینه بالای ارسال بار در صورت دور بودن کارخانه از پروژه و الزام به حداقل خرید 20 تنی را در پی دارد. در خرید اینترنتی از فروشگاه‌هایی مثل آسرون، این معایب از پیش روی شما برداشته می‌شود. قیمت میلگرد در این سایت منصفانه است و شما می‌توانید ترکیبی از سایزها و میلگرد کارخانه‌های مختلف را در یک بار سفارش بدهید. امکان مقایسه میلگرد تولیدشده توسط کارخانه‌های مختلف پیش از خرید نیز یکی دیگر از مزایای خرید اینترنتی میلگرد است.

 

رفتن به بالا