مقایسه صنعت پله پیما در ایران و جهان

مقایسه صنعت پله پیما در ایران و جهان
با واردات اولین صندلی پله پیمای انگلیسی به ایران، این دستگاه الهام بخش شرکت های مطرح پله پیما در ایران قرار گرفت و نتیجه آن تولید صنعتی بالابر پله در کشور می باشد.
: 73

در سالیان اخیر به واسطه وجود ساختمان های قدیمی که در ساخت آنها فضای آسانسور پیش بینی نشده است، و همچنین بالا رفتن میانگین سنی افراد در کشور نیاز جامعه به صندلی پله پیما افزایش چشمگیری داشته است. ضرورت استفاده از این دستگاه در ساختمان به حدی است که می توان آن را وسیله ای در حوزه توانپزشکی و توانبخشی جای داد. پل پیما می‌تواند کلید آسایش و راحتی برای افرادی باشد که روزانه به صورت مستمر باید از پله‌ها عبور کنند.

در سالیان گذشته با واردات بهترین برندهای پله پیمای جهانی به ایران از جمله آکورن انگلستان (Acorn stairlift) روز به روز آشنایی مردم با این وسیله بیشتر شد و بیشترین تعداد صندلی پله پیما در تهران و اصفهان نصب گردید. رتبه بعدی را به  پله پیما در شیراز می توان اختصاص داد. اما با افزایش سرسام‌آور نرخ ارز، واردات این دستگاه به شدت کاهش و در نهایت قطع شد و در حال حاضر قطعات یدکی و خدمات پس از فروشی برای آن ارائه نمی شود.

با این وجود شرکت‌های فعال ایرانی در حوزه‌ی پله پیما توانستند دانش خود را در این زمینه ارتقا دهند و همچنین تلاش زیادی برای مهندسی معکوس کردن آن دستگاه ها صورت دهند تا جایی که برندهای معروف با الهام از مدل انگلیسی توانستند دستگاه‌های مرغوب و با کیفیتی بسازند.

مقایسه کاربرد پله پیما در ایران و جهان

کاربران صندلی پله پیما در ایران و جهان افرادی هستند که درجستجوی راه حل مشکل بالا رفتن از پله ها هستند. با این وجود تفاوت هایی در نحوه ی استفاده وجود دارد. برای مثال، از صندلی پله پیمای پیچشی برای خانه های دوبلکس یا نهایتا دو طبقه استفاده می شود. این درحالیست که در کشور ما بالابر پله برای آپارتمان بواسطه ی وجود ساختمان های فاقد آسانسور، بالابر پله چرخشی در ساختمان های چند طبقه نیز اجرا می شود.  تفاوت دیگر در این است که برندهای اروپایی این حوزه، حالت نشسته این دستگاه را تولید می کنند و مدل ایستاده عرضه نمی کنند. در حالی که در ایران مدل های بالابر پله ایستاده نیز ساخته و نصب می شود. ذکر این نکته لازم است که در حوزه بالابر پله ویلچربر معلولان همچنان نیاز به ارتقای محصولات داخلی می باشد.

مقایسه‌ی تکنولوژی پله پیما در ایران و جهان

امروزه سیستم‌ حرکتی استاندارد شرکت‌های جهانی پله پیما استفاده از چرخ دنده و شانه است و در ایران نیز از همین سیستم استفاده می‌شود. ایمنی سرنشین توسط سنسورهای تشخیص مانع خودکار و کمربند ایمنی تامین می‌شود. همچنین سرعت حرکت این دستگاه مطابق استانداردهای بین‌المللی کمتر از 15 سانتی متر در ثانیه است. عمده‌ی تفاوت تکنولوژی پله پیما در ایران با نمونه‌های جهانی در خصوص استفاده از موتور DC و همچنین بردهای الکترونیکی است. در حالی که در ایران فرمان پذیری دستگاه از طریق تابلوفرمان های بالابری تامین می‌شود. همچنین به سبب کاهش هزینه‌ی تولید عمدتا از موتور AC در ساخت پله پیما استفاده می‌شود . هرچند به صورت سفارشی مشتریان می‌توانند با پرداخت هزینه‌ی بیشتر از الکتروموتور DC بهره ببرند.

مقایسه‌ی قیمت پله پیما در ایران و جهان

اگر یه وبسایت‌های جهانی فروش پله پیما نگاهی بیندازید، قیمت پله پیمای مسیر مستقیم بالغ بر 2500 دلار می‌باشد که با احتساب هزینه‌های ترانزیت و مالیات می تواند تا 4000 دلار در ایران عرضه شود. در حالی که متوسط قیمت پله پیمای مشابه در ایران حدود 1500 دلار می‌باشد. لذا واردات آن مقرون به صرفه نمی باشد و خدمات پس از فروش مناسبی نیز در ایران برای آن یافت نمی شود.

مقایسه‌ی کیفیت پیمای ایرانی و خارجی

مقایسه بالابر پله ایرانی و خارجی

قطعا به واسطه‌ی روش‌های تولید دقیق‌تر در نمونه‌های خارجی، کیفیت بالاتری را مشاهده می‌کنیم. نکته‌ی قابل ذکر این است که تمام آپشن‌های ایمنی و حرکتی نمونه‌های خارجی را در دستگاه‌های پله پیمای داخلی می‌توان یافت. در حال حاضر تولیدکنندگان معتبر بالابر پله ای گارانتی حداقل 1 ساله را به مشتریان خود ارائه می‌دهند و این به معنای اعتماد تولیدکنندگان به ساخته هایشان می‌باشد و کیفیت پله پیمای داخلی روز به روز در حال افزایش می‌باشد. نشانه‌ی این امر نیز صادرات پله پیما به کشورهای همسایه در سالیان اخیر می‌باشد.

پله پیما ایرانی بخریم یا خارجی؟

به واسطه‌ی در دسترس بودن خدمات پس از فروش در ایران بالابر پله‌ی ایرانی می‌تواند انتخاب مناسبی باشد. همچنین قطعات آن از متریال موجود در بازار است و لوازم یدکی آن هم به آسانی در دسترس است. در حال حاضر کیفیت صندلی پله پیما ایرانی فاصله‌ی چندانی با پله پیمای جهانی ندارد و حتی در فاکتورهای مهمی از جمله هزینه‌ی ساخت نیز مقرون به صرفه تر است.

بهترین برند بالابر پله‌ ای در ایران

تولیدکنندگان پله پیما همواره سعی کردند با بهره‌گیری از تکنولوژی روز دنیا، محصولی جهانی در بازار ایران عرضه کنند. با در نظر گرفتن فاکتورهایی از قبیل سابقه‌ی شرکت، رضایت مشتریان، خدمات پشتیبانی، دسترسی سریع می‌توان آلفاتک را به عنوان بهترین شرکت بالابر پله در ایران نام برد.

جمع بندی

در مجموع، سازندگان پله پیما در ایران با الهام از دستگاه‌های معتبر و بین‌المللی توانسته‌اند کیفیت محصولات خود را به نمونه‌های روز دنیا نزدیک کنند در حال حاضر تولیدات داخلی پله پیما توانسته است اعتماد خریداران را تا حدود بسیار زیادی جلب کند. سیستم حرکتی و ایمنی به کاررفته توسط شرکت‌ های معتبر پله پیما در ایران کاملا منطبق بر استانداردهای جهانیست و قادر است به صورت کامل خیال سرنشین را از ایمنی خود در بین مسیر حرکت راحت کند.

رفتن به بالا